Wiadomość od An Tánaiste Leo Varadkara

Korzystając z okazji, pragnę poinformować Państwa o reakcji Irlandii na inwazję na Ukrainę.

Wojna Rosji na Ukrainie jest szokująca i niemoralna. To wojna o kontrolę i podbój, jakiej nie widzieliśmy w Europie od lat 30. lub 40. XX wieku. Ukraińcy walczą w obronie swojej niepodległości, demokracji i wolności. Jesteśmy po ich stronie. Od początku konfliktu, z Ukrainy uciekło ponad 3 miliony ludzi.

Jak wiecie, UE nałożyła sankcje na Rosję. Do tej pory cztery pakiety sankcji, a ewentualny 5 pakiet pojawi się w przyszłym tygodniu. Irlandia przeznaczyła 20 milionów euro na pomoc humanitarną i witamy uchodźców w naszym kraju. Przybyło już ponad 11.000 osób. Około dwie trzecie to kobiety, a jedna trzecia to mężczyźni. Większość z nich ma już rodzinę lub przyjaciół, ale wielu musiało poprosić o awaryjne zakwaterowanie. Na lotnisku w Dublinie utworzono „punkt kompleksowej obsługi”, który zapewnia pomoc. W ostatnią sobotę odwiedziłem hub na lotnisku w Dublinie, aby zobaczyć go z osobiście. Istnieją również ośrodki utworzone lub tworzone w Cork i Limerick. Natomiast ludzie w całym kraju, wykazali się ogromną hojnością w przyjmowaniu uchodźców do swoich społeczności.

Skutki gospodarcze są odczuwalne na całym świecie z powodu rosyjskiej inwazji i odczuwamy skutki w naszej gospodarce. Koszty energii zaczęły rosnąć już przed wojną, a rząd zapewnił zniżkę od wszystkich rachunków za energię elektryczną w gospodarstwie domowym do wartości 200 euro (z VAT). Wkrótce zostanie to wdrożone. Nie musisz się o to ubiegać, ponieważ zostanie to automatycznie odjęte od Twojego rachunku. Dopłata w wysokości 125 euro wypłacana jest również najbiedniejszym gospodarstwom domowym, otrzymującym dodatek na paliwo. To jest dodatek do podwyżki dodatku na paliwo zapisany w budżecie.

Zapowiedzieliśmy tymczasową obniżkę akcyzy na benzynę i olej napędowy, która weszła w życie 10 marca i potrwa do 31 sierpnia. Podatek akcyzowy jest obniżony o 20 centów za litr benzyny i 15 centów za litr oleju napędowego. Oczekuje się, że te tymczasowe obniżki obniżą koszt napełnienia 60-litrowego zbiornika o 12 euro w przypadku benzyny i 9 euro w przypadku oleju napędowego. Pomoże to wszystkim użytkownikom transportu, wiejskim i miejskim, w tym osobom dojeżdżającym do pracy, przedsiębiorstwom i rolnikom. Koszt wszystkich tych działań dla podatnika wyniesie ponad 1 mld euro. Cena ropy, gazu, benzyny, oleju napędowego i energii elektrycznej nie jest kontrolowana przez rząd. Niemal całą zużywaną przez nas energię importujemy, a cena ustalana jest na międzynarodowych rynkach towarowych w zależności od oczekiwań dotyczących podaży i popytu. Ale możemy złagodzić ból i dlatego podjęliśmy te działania.

We wtorek Rada Ministrów zatwierdziła ukierunkowany program dla sektora upraw. Ponad 12 mln euro na produkcję większej liczby rodzimych roślin, więcej roślin wysokobiałkowych i wielogatunkowych traw. W poniedziałek wieczorem Fine Gael poprowadził webinarium na temat naszej reakcji na inwazję. Jeśli nie byłeś w stanie się zalogować, zachęcam do obejrzenia tego. Możesz go znaleźć na dole tej wiadomości.

Będę na bieżąco informował o rozwoju sytuacji.

Leo

Opr: Bogdan Feręc

Źr: An Tánaiste Leo Varadkar

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Terminal Ballylongfo
Zakaz eksmisji musi
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська