WHO rozwiązało irlandzki problem

Światowa Organizacja Zdrowia jest zdania, że blokady na poziomach krajowych, powinny być stosowane, ale w „naprawdę ekstremalnych okolicznościach”.

W związku z takim komunikatem zażegnano spór pomiędzy premierem Micheálem Martinem a wicepremierem Leo Varadkarem. Pierwszy z panów uważa, iż podnoszenie poziomów ograniczeń, jak i blokada, nie jest dobrym rozwiązaniem, natomiast drugi, że czasowa blokada mogłaby odnieść dobry skutek.

Specjalny wysłannik WHO ds. Covid-19 dr David Nabarro, który gościł dzisiaj w radiu News Talk, powiedział jednak, że „krajowe lockdowny powinny być stosowane tylko w naprawdę ekstremalnych warunkach, gdy dzieją się rzeczy bardzo złe”.

Dr David Nabarro:

– Dzieje się tak, ponieważ nie można pozbyć się wirusa przez blokadę. Trzymasz go wtedy na miejscu.  Pozbywasz się wirusa, izolując ludzi z chorobą. Debata jest zbyt często przedstawiana, jako, albo pozwolenie wirusowi na szaleństwo, albo blokada. Istnieje droga pośrednia. W rzeczywistości kraje, które przyjęły środkową ścieżkę, są w stanie poradzić sobie ze wszystkim pomimo istnienia wirusa. Ścieżka polega na przekonaniu opinii publicznej do przestrzegania wytycznych dotyczących zdrowia publicznego i inwestowaniu w usługi zdrowotne, aby upewnić się, że jesteśmy w stanie poradzić sobie z wirusem. Część tę nazywamy testem, śledzeniem i izolacją. Oznacza to znajdowanie osób z chorobą i izolowanie ich, znajdowanie kontaktów i izolowanie ich, a następnie możliwość powstrzymania epidemii, jeśli się nasilą. Jedynym momentem, w którym naprawdę potrzebujesz ograniczenia ruchu, jest narastanie epidemii i ograniczenie ruchu lokalnie, ale niekoniecznie musi to być ograniczenie ogólnokrajowe. Inwestycje w systemy testowania, śledzenia i izolacji jest w samym centrum tego, czego potrzebujemy, ale rząd musi również zapewnić, aby ludzie nie byli karani za pozostawanie bez pracy, gdy mają objawy. Kwestia, że ​​ludzie nie będą się izolować, jeśli czują, że muszą zapłacić karę finansową, jest naprawdę ważna. Rząd ma bezwzględną rolę do odegrania w staraniach o zapewnienie odpowiednich bodźców zachęcających ludzi do izolowania się, jeśli mają objawy. Zbyt wiele epidemii rozpoczęło się, ponieważ ludzie poszli do pracy, gdy byli chorzy, ponieważ boją się, że stracą zbyt dużo pieniędzy, jeśli zostaną w domu. Przepisy dotyczące zdrowia publicznego działają najlepiej, gdy ludzie podążają za nimi z wyboru, a nie pod groźbą. Kiedy próbujesz osiągnąć rezultaty poprzez regulacje, musisz zaostrzać, i zaostrzać, i zaostrzać przepisy, aby utrzymać wszystkich w ryzach. Ale możesz to osiągnąć poprzez wybór i poprzez pragnienie, ponieważ ludzie doszli do wniosku, że jest to właściwe postępowanie, w ten sposób wszystko idzie naprzód. Musimy to zrobić, ponieważ chcemy. W ten sposób przetrwamy zimę bez strasznych cierpień i śmierci w naszych domach, a także realnych problemów w służbie zdrowia. Wirus się nie nudzi. Wirus nie głosuje. Wirus nie ma osobowości. Po prostu chce się rozprzestrzenić i to od nas zależy, jak sobie z tym poradzimy.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk

Polska-IE: Udostępnij
Profesor Mirosław M
Ilość bezrobotnych
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian