WHO o szczepionkach na koronawirusa. Będą, ale nie teraz…

Światowa Organizacja Zdrowia w swoim oświadczeniu stwierdza, że nie spodziewa się zbyt szybko opracowania skutecznej szczepionki przeciwko koronawirusowi, chociaż są przesłanki, że ta, pojawić ma się w niedalekiej przyszłości.

W związku z informacjami, jakie obiegły w ostatnim czasie światowe media, iż blisko jest do wynalezienia szczepionki przeciwko Covid-19, trochę sceptycznie wypowiada się WHO, które jest przekonane, że te, dostępne będą do powszechnego użycia, ale dopiero w 2021 roku.

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia są przekonani, że cały proces opracowania medykamentu, późniejsze próby jego skuteczności oraz bezpieczeństwa, a i wprowadzenia na listy leków i produktów medycznych zatwierdzonych do użycia, zajmą dosyć dużo czasu, więc dopiero w przyszłym roku, będzie można wprowadzić szczepionkę do powszechnego użycia.

To oczywiście scenariusz optymistyczny i tylko w przypadku, kiedy szczepionka wynaleziona i jej skuteczność potwierdzona zostanie w tym roku, gdyż pamiętać należy, że każdy lek oraz produkt medyczny, musi zostać poddany dogłębnej analizie, by w ogóle mógł trafić do aptek i rąk lekarzy.

Obecnie prowadzone są zaledwie próby opracowania szczepionki przeciwko koronawirusowi, czyli nie można nawet mówić, że taka jest w fazie prób, chociaż nie można też wykluczyć, iż medykament pojawi się w niedługim czasie.

Najbardziej posunięte prace w tym zakresie zgłaszają dwa państwa, a tymi są obecnie Wielka Brytania oraz Chiny, natomiast w USA, mówi się, że do opracowania skutecznego zabezpieczenia przeciwko koronawirusowi, tamtejsi naukowcy zbliżają się wielkimi krokami.

WHO dodaje, że od początku pandemii, wirusem SARS-CoV-2, zaraziło się już ponad 15 milionów osób.

Bogdan Feręc

Źr: WHO

Polska-IE: Udostępnij...
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish