WHO – braki szczepionek utrzymywać się będą przez wiele miesięcy

Specjalny wysłannik Światowej Organizacji Zdrowia ds. Covid-19 David Nabarro powiedział, że obecnie brakuje szczepionek przeciwko Covid-19 i tak pozostanie przez kilka miesięcy.

Wypowiadając się dzisiaj w telewizji SKY David Nabarro poinformował, iż jest przekonany, jak i duża część Światowej Organizacji Zdrowia, że problemy z dostawami szczepionek, obserwowane będą prawdopodobnie jeszcze przez jakiś czas, a cały świat, powinien mieć do nich równy dostęp. Równość powinna dotyczyć wszystkich, zarówno kraje bogate, jak i biedne, a politycy, powinni sobie zdawać sprawę, że tylko podanie wakcyny wszystkim, niezależnie gdzie mieszkają, rozwiąże problem pandemii.

Dlatego, mówił dalej Nabarro, stworzony został rzez WHO program COVAX, który gwarantuje sprawiedliwy podział produkowanych szczepione, a na wprowadzenie go w życie, powinni zgodzić się światowi przywódcy. Nabarro wyraził nadzieję, że tak właśnie się stanie i szczepionki przeciwko Covid-19, trafiać będą do każdego zakątka globu.

Podział szczepionek powinien się odbywać również w sposób, kontynuował swoją wypowiedź wysłannik WHO, który zapewni, iż w pierwszej kolejności otrzymają ją grupy najsłabsze i najbardziej zagrożone, w których występuje najwyższy wskaźnik zgonów, a i są najbardziej narażeni na zakażenie. Ta część wypowiedzi była jasną sugestią, że szczepieniom, w pierwszej kolejności powinno poddać się osoby starsze, poważnie i przewlekle chore, ale też personel medyczny, bo to ona ma bezpośredni kontakt z wirusem, a przynajmniej ryzyko zakażenia jest najwyższe. David Nabarro dodał, że to nie wszystkie grupy, jakie powinny otrzymać szczepionkę na początki procesu, gdyż również osoby, których praca wymaga, żeby kontaktowały się z wieloma osobami.

W tym punkcie można wymienić, a opierając się na stwierdzeniach wysłannika WHO, że zaszczepieni, oprócz pracowników służby zdrowia, powinni być też policjanci, urzędnicy, w tym celni i graniczni, ale i sprzedawcy oraz inni pracownicy handlu detalicznego, bo oni również stykają się z wieloma osobami.

Nabarro uznał, że do chwili, kiedy na rynku nie pojawi się odpowiednio duża ilość szczepionek, a i nie będzie zaszczepiona na Covid większość populacji świata, wciąż powinniśmy stosować się do wszystkich zaleceń bezpieczeństwa zdrowotnego, w tym unikania kontaktów oraz podróży, noszenia masek i izolowania, jeżeli takie jest konieczne.

Bogdan Feręc

Źr: SKY

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian