Wg prezydenta: „Czas pokaże”

Prezydent Donald Trump wystąpił z pierwszym orędziem, od kiedy media, ogłosiły Joe Bidena zwycięzcą wyborów w USA.

W swojej wypowiedzi Trump zachował dużą powściągliwość i nawet niespecjalnie spekulował, w jaki sposób może ułożyć się polityczna przyszłość Stanów Zjednoczonych, chociaż we wcześniejszych przemowach wiele razy odnosił się do reelekcji. Zapewnił, że teraz ze spokojem oczekuje na dwie rzeczy, więc wyroki sądowe, na złożone przez niego pozwy wyborcze i rejestrację szczepionki na Covid-19.

Donald Trump podczas wypowiedzi zmienił też ton w kwestii samej wygranej, a dzieje się tak prawdopodobnie za namową jego sztabu wyborczego, gdyż ten, już wcześniej proponował, aby urzędujący prezydent, zakładał w swoich oficjalnych wystąpieniach, możliwość przegranej. Trump przyznał więc podczas orędzia, które wygłosił w Ogrodzie Różanym, iż to Joe Biden może okazać się zwycięzcą, ale ma nieustające przekonanie, że to on wygra i pozostanie w Białym Domu.

Donald Trump:

– Idealnie byłoby, gdybyśmy nie doszli do ściany. Nie myślę jednak, że ta administracja nie będzie miała blokady. Miejmy nadzieję, że… cokolwiek wydarzy się w przyszłości – kto wie, jaka będzie administracja. Myślę, że czas pokaże.

Następnie prezydent Trump przeszedł do omawiania zasług jego administracji w dziele opracowania szczepionki przeciwko koronawirusowi i podkreślił, wkład jego rządu, bo Stany Zjednoczone dofinansowały firmę Pfizer w tym zakresie. Donald Trump wyraził też nadzieję, że szczepionka, dla ogółu społeczeństwa, dostępna będzie już w kwietniu 2021 roku, co pozwoli uporać się z taką ilością zakażeń, „z jaką mamy do czynienia obecnie” w USA.

Prezydent Trump spodziewa się również, że amerykańska instytucja, która odpowiedzialna jest za rejestrację leków i produktów żywnościowych, bez zbędnej zwłoki zarejestruje produkt Pfizera, by możliwa stała się jego dystrybucja na ternie USA.

Jak wcześniej informował Pfizer, dokumenty rejestracyjne przekazane zostaną Food and Drug Administration, już w przyszłym tygodniu, co otworzy cały proces rejestracji produktu.

Bogdan Feręc

Źr: Reuters

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian