Wg HSE szczepienia rozpoczną się w najbliższy weekend

Zatwierdzenie szczepionki Covid-19 przez Europejską Agencję Leków i władze Unii Europejskiej dało zielone światło do intensywnych przygotowań do jej podania i tak dzieje się w Irlandii.

Jak informuje HSE, jest wielce prawdopodobne, że prawie 10 000 osób, zakwalifikowanych do grupy wysokiego ryzyka, szczepionkę przeciwko koronawirusowi, otrzyma już w najbliższy weekend, czyli w niedzielę 27 grudnia.

Szczepionki do państw unijnych trafiać mają zawsze w poniedziałki i wtorki, a do odbiorców z Europy przybędą z belgijskiej fabryki Pfizer/BioNTech. W Irlandii pierwszymi osobami, które otrzymają szczepionki w dwutygodniowych odstępach, gdyż potrzebne są dwa szczepienia, staną się mieszkańcy domów opieki oraz personel tam zatrudniony.

Ogółem do Irlandii w pierwszej fazie dostaw dostarczonych zostanie ponad 2,3 miliona dawek, ale zajmie to kilka miesięcy, więc nie należy mieć obecnie dużych nadziei, że masowe szczepienia, dostępne będą w pierwszych trzech miesiącach roku.

Po oficjalnym unijnym zezwoleniu na podawanie szczepionki, zgodę na jej użytkowanie wydały też władze medyczne Republiki Irlandii, co utorowało drogę do intensywnych przygotowań, jakie czyni obecnie HSE. Na tej podstawie swoje zezwolenie na wprowadzenie szczepionki przeciwko koronawirusowi wydał również minister zdrowia Stephen Donnelly, który powiedział, że w Irlandii, właśnie zobaczyliśmy światełko na końcu tunelu.

Bogdan Feręc

Źr: Independent/HSE

Polska-IE: Udostępnij
Decyzja o zamknięci
Chaos transportowy n
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian