Wcześniejsze emerytury tak, ale nie na zaproponowanych zasadach

Mary Lou McDonald powiedziała, że nie może być zgody na zmianę frontu, jaki prezentuje Fianna Fáil w kwestii wcześniejszych emerytur.

Wg liderki Sinn Féin, propozycja Fianna Fáil, „to zwrot o 180 stopni, w stosunku do obietnicy wyborczej”, a to kosztować będzie osoby przechodzące w stan spoczynku zawodowego ponad 2000 € rocznie. McDonald dodała, iż plan Fianny i rządu przewiduje, że osoby, które przejdą na wcześniejszą emeryturę w wieku 65 lat, czyli obecnie na rok przed zakwalifikowaniem się do emerytury państwowej, otrzymają kwotę 203 € tygodniowo, nie zaś 248 €. Tym samym ich świadczenie emerytalne będzie niższe o 2340 € rocznie, a to daje całkiem pokaźną kwotę.

Szefowa Sinn Féin powiedziała również, że propozycja, powinna spotkać się z szerokim sprzeciwem i potępiła ugrupowanie koalicyjne za łamanie obietnic wyborczych.

Jak podkreślił rzecznik ds. ochrony socjalnej Sinn Féin Willie O’Dea, Fianna Fáil, jeszcze na trzy dni przed dniem głosowania wyborczego z lutego ub. roku, podkreślała, że osoby kończące 65 lat, które zdecydują się przejść na wcześniejszą emeryturę, nie będą stratne. Aktualna propozycja „FF” – dodał poseł O’Dea, staje w sprzeczności z zapowiedziami, jakie partia Martina, składała w kampanii wyborczej i skrytykował takie rozwiązanie.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Brak drewna wpływa
Wraca ciepło i opad
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian