Wciąż brakuje 40 000 pracowników

Sektor turystyczny obawia się, że sezon letni, nie będzie tym, jakiego wszyscy z branży się spodziewają, a to za sprawą braku rąk do pracy.

W branży mówi się, iż brak pracowników, może znacznie utrudniać ożywienie sektora turystycznego i hotelarskiego, a brakuje pracowników na większości stanowisk, czyli kadry zarządzającej, szefów kuchni, kucharzy, kelnerów, kierowników restauracji i barów. Podjęto już próby zminimalizowania szkód wynikających z niedoboru pracowników, więc niektóre z restauracji skróciły godziny otwarcia, zmieniono też menu, które jest obecnie uboższe, a problemy z brakiem siły roboczej, zgłasza obecnie ok. 40% restauracji i kawiarni.

Sytuacja kazała dyrektorowi naczelnemu Fáilte Ireland Paulowi Kelly wystosować list do Komisji Turystyki Oireachtas, a w tym zwraca uwagę, że przed całym sektorem stanęły poważne wyzwania, czyli potrzebne jest obecnie wsparcie polityczne, by branża zaczęła się odbudowywać w odpowiednio szybkim tempie. Paul Kelly podkreślił w informacji skierowanej do posłów i senatorów, że w całej branży turystycznej, utraconych zostało w pandemii 180 000 miejsc pracy, więc teraz, brakuje pracowników na wszystkich stanowiskach.

Dyrektor Paul Kelly:

– Pandemia Covid-19 miała niszczący wpływ na podaż siły roboczej, co doprowadziło do chronicznego niedoboru umiejętności w branży turystycznej i hotelarskiej. Utrata wykwalifikowanych pracowników oraz trudności w rekrutacji i utrzymaniu personelu to jedne z największych przeszkód na drodze do naprawy sektora. Do tego dochodzi dominująca negatywna narracja dotycząca pracy w branży turystycznej i hotelarskiej.

Szef Fáilte Ireland informuje także parlamentarzystów, iż wiele osób z branży, w pandemii lub po zniesieniu najcięższych ograniczeń, zmieniło sektor zatrudnienia, w tym przeniosło się do handlu detalicznego, a operatorzy turystyczni, utracili wielu kierowców autokarów, bo ci, znaleźli zatrudnienie, jako kierowcy w firmach przewożących towary albo wrócili do swoich ojczyzn. Paul Kelly zaapelował do Dáil i Seanad, aby sektor otrzymał teraz wsparcie, jakiego potrzebuje, co pomoże zrealizować plany hotelarsko-turystyczne na sezon 22/23.  

Nie tylko sektor turystyczny zgłasza problemy w zatrudnieniu, bo takie są również w branży budowlanej, gdzie 39% firm, ma trudności w utrzymaniu lub zatrudnieniu pracowników. Podobnie jest w handlu detalicznym, ale tutaj, jak stwierdził dyrektor zarządzający Retail Excellence Duncan Graham, sytuacja w ostatnim czasie nieco się poprawiła, jednak nadal brakuje osób na stanowiska specjalistyczne, w tym farmaceutów, optyków i rzeźników.

Platforma internetowa Indeed zauważyła, że znacznie spadło już zainteresowanie odwiedzających nowymi ofertami pracy, głównie w zakresie sprzątania, prac magazynowych, hotelarstwa, obsługi klienta, handlu detalicznego i opieki. Są jednak sygnały, że wkrótce sytuacja na rynku pracy może się poprawić, gdyż kończące się programy pomocowe dla pandemicznych bezrobotnych, będą impulsem do powrotu na rynek pracy.

Bogdan Feręc

Źr: Independnt

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Próba przeniesienia
Nie ma prostego rozw
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська