Ważność praw jazdy wydłużona o kilka miesięcy

Ministerstwo Transportu zakomunikowało, iż wszystkie prawa jazdy, które podczas pandemii koronawirusa straciły ważność, zostają wydłużone o 7 miesięcy.

Wg nowego rozporządzenia, prawa jazdy, których termin ważności mijał po 1 marca 2020 roku, nadal są dokumentami uprawniającymi do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jednocześnie w komunikacie dodaje się, że osoby, które ukończyły 70 rok życia, nie muszą podczas przedłużania ważności prawa jazdy, przedstawiać aktualnego raportu medycznego.

Decyzja podjęta została na wniosek Urzędu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (RSA), który nie ma obecnie możliwości szybkiego przetwarzania wniosków o przedłużenie terminu ważności prawa jazdy, a powodem są ograniczenia w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego.

Jak dodaje do tej informacji RSA, już wkrótce proces aktualizowania praw jazdy znacznie przyspieszy, gdyż uruchomiony zostanie system online, a ten pozwoli na przetwarzanie wniosków w krótszym czasie i bez konieczności wizyty w National Driver License Service (NDLS).

W niektórych przypadkach maksymalny termin wydłużający ważność praw jazdy wyznaczony został na 31 grudnia 2020 roku, ale do tego czasu, urzędnicy spodziewają się nadrobić wszelkie opóźnienia. W najbliższych dniach z osobami, które miały umówione wizyty na sierpień i wrzesień, skontaktuje się pracownik NDLS, który poinformuje, iż ich wizyta została odwołana, a prawo jazdy nadal jest aktualne i będzie przez kolejnych kilka miesięcy.

Jest też dobra informacja dla osób, które dopiero uczą się kierować samochodem, bo zezwolenia na naukę wydane między 1 lipca a 31 października są w międzyczasie przedłużane o kolejne cztery miesiące.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Transport/RSA 

Polska-IE: Udostępnij
Lekarze pobierają o
Nie ma nagrody za do