Ważne spotkanie szef państw we Francji

Dzisiejsze posiedzenie unijnych szefów rządów zdominowane będzie kwestiami zmniejszenia zależności państw unijnych od rosyjskiej energii i zasobów obronnych USA.

Poruszony będzie też temat szerszej współpracy obronnej Unii Europejskiej, na co naciska m.in. prezydent Francji Emmanuel Macron, więc będzie to też sprawa, która interesuje Irlandię od kilku dni, czyli chodzi o zmianę podejścia do neutralności wojskowej. Macron zaproponuje też zgodę szefów państw unijnych na kolejną możliwość zaciągania pożyczek w bankach światowych, co zminimalizować ma wstrząsy gospodarcze, jakie do tej pory były wywoływane, ale i związane są z wojną na Ukrainie.  

Już teraz jednak wiadomo, że cześć państw, raczej niechętnie patrzy na tę propozycję i Holandia oraz Niemcy, mogą zablokować ten pomysł, jak i nie podoba się im, że Francja samozwańczo chce przejąć przywództwo polityczne w UE.

W tym zakresie stanowisko Irlandii jest bardzo jasne, bo premier Martin przychylny jest pomysłowi, aby w tym zakresie Unia Europejska podjęła zdecydowane kroki i uznała radykalną interwencję na rynku energetycznym, co może złagodzić obciążenia finansowe z tego tytułu dla wszystkich mieszkańców UE. Zmiana polityki UE w zakresie energetycznym zaproponowana została przez Grecję i Hiszpanię, więc to one mówią o wprowadzeniu tymczasowych, ale poważnych interwencji Brukseli i Banku Centralnego, co pomoże ustabilizować energetycznie Unię, więc w krótkim okresie, przyczyni się nawet do spadku cen na nośniki energii. Wg obu państw interwencja ma być też ściśle ukierunkowana, aby nie została rozmyta w zalewie potrzeb.

W propozycjach widzimy m.in. wprowadzenie limitów cenowych na gaz i wprowadzenie limitów zysku dla dostawców energii elektrycznej, co też pozwoli na ograniczenie podwyżek cen detalicznych.

Unijni prezydenci i premierzy dużo czasu poświęcić mają również sprawom związanym z Ukrainą, wzmocnienia odpowiedzi na kryzys humanitarny i wsparciem zaatakowanego państwa, ale omówiony zostanie też kolejny pakiet sankcji, jakie nałożone będą na ten kraj. Ważnym elementem będzie omówienie kwestii obronności Unii Europejskiej, więc tworzenia jej wojska, zwiększenia nakładów budżetowych poszczególnych państw na obronność, by Europa zdolna była na odpieranie zagrożeń militarnych i zmieniła koncepcję uzależnienia obronności od NATO.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Obniżka akcyzy nic
Czy osobiście wręc
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська