Ważne głosowanie odbędzie się we czwartek

W tym tygodniu trwać mają konsultacje rządu z przedstawicielami świata medycyny, ale to trochę zasłona dymna, bo wiemy, jaki scenariusz przygotowywany jest na najbliższe miesiące.

Jutro na posiedzeniu gabinetu minister zdrowia przedłoży kilka dokumentów, a te mówić będą m.in. o hotelowej kwarantannie, z której niektóre państwa będą znikać, nowe mogą się pojawiać, ale będzie się tak dziać do września, gdyż minister Stephen Donnelly, chce przedłużenia obowiązkowej kwarantanny w hotelach o trzy miesiące.

Decydującym dniem dla tego rozwiązania ma być czwartek, kiedy to posłowie zajmą się sprawą, ale nie można się łudzić, że decyzja będzie inna, bo większość należy do koalicji rządowej, czyli zagłosuje tak, jak liderzy ugrupowań nakażą. Powodem przesunięcia terminu zniesienia kwarantanny w hotelach są obawy o rozprzestrzenianie się innych lub nowych mutacji wirusa SARS-CoV-2, więc możliwość uznawania niektórych krajów za wysokiego ryzyka.

Najbardziej z tego powodu ucierpią branża lotnicza i hotelarska, bo to one, co wynika z tej zapowiedzi, wciąż nie doczekają się otwarcia lub może pełnego otwarcia, a przynajmniej działać będą w wysokim poziomie ograniczeń. Tego dowiemy się oficjalnie w piątek, bo na ten dzień premier Micheál Martin wyznaczył konferencję prasową i poinformuje o krokach, jakie w najbliższych miesiącach podejmować będzie jego gabinet, a także ujawniona zostanie „mapa drogowa”, „kolejna”, jaką kierować ma się kraj, przy dochodzeniu do pełnego otwarcia.

Wszystko to stanie się już po szczycie Unii Europejskiej w Brukseli, na którym szefowie państw członkowskich przyjąć mają Cyfrowy Certyfikat Podróży, co będzie właściwie ostatecznym krokiem do ich wprowadzenia.

Ważne jest, że w rządzie nie ma już pełnej zgody na utrzymywanie wysokiego poziomu ograniczeń, więc chodzi o kolejne ich znoszenie i takie stanowisko prezentuje np. minister mieszkalnictwa Darragh O’Brien. Minister dodał, że w Irlandii, szczepionkowy paszport, powinien zostać wprowadzony najszybciej, jak jest to możliwe, by uwolnić podróże międzynarodowe. O’Brien dodał, iż podróże zagraniczne, to jeden z czynników, który napędza irlandzką gospodarkę.

Formalnie dzisiaj pojawić się mają pewne zalecenia Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego, a na tej podstawie, gabinet podjąć ma działania w kwestii znoszenia lub utrzymania ograniczeń, ale co ważne, Zespół obawia się obecnie wariantów koronawirusa i wzrostu ilości zakażeń odmianami w Wielkiej Brytanii. NPHET najbardziej interesuje się obecnie mutacją indyjską, a tę uznaje się za bardziej zakaźną i powodującą większe szkody dla organizmu. Kwestia odmiany pochodzącej z Indii stanie się więc tematem wiodącym dzisiejszego posiedzenia NPHET. Do tej pory w Irlandii zanotowano 72 przypadki mutacji indyjskiej, a wszystkie osoby zakażone tym szczepem, są ściśle monitorowane.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Poland to set out pl
Gastronomia w kraju
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian