Walka o fotel po Foster rozegra się pomiędzy dwoma osobami

Zapowiedź liderki DUP i premier Arlene Foster o ustąpieniu ze stanowisk, wywołała efekt rozpoczęcia walki o jej schedę po niej, a do jej obecnych jeszcze foteli, wyłoniło się dwóch kandydatów, którzy mają największe szanse na wybór.

Bitwa rozegra się na dwóch kierunkach, bo jak już wczoraj zapowiadaliśmy, pomiędzy radykałami a umiarkowanymi reformatorami, więc między Edwinem Pootsem i Sir Jeffreyem Donaldsonem. Większe szanse na wybór ma jednak Poots, czyli urzędujący minister rolnictwa Irlandii Północnej.

Sam Poots to postać dosyć kontrowersyjna, bo odrzuca on teorię o ewolucji ziemi, a i jest promotorem idei, aby osoby homoseksualne, nie mogły np. oddawać krwi. Kandydat na szefa partii i premiera jest też członkiem Kościoła Prezbiteriańskiego w Ulsterze, ale co ważne, wspierany jest przez reformatorów i umiarkowanych działaczy Demokratycznej Partii Unionistów.

W Irlandii Północnej może dojść też do sytuacji, w której inna osoba będzie liderem ugrupowania, a inna premierem, bo i takie spekulacje pojawiają się w północnoirlandzkich mediach, a oparte są na doniesieniach z kręgów DUP.

W przypadku Pootsa możemy mieć też do czynienia z inną reakcją kierownictwa DUP, bo niektórzy członkowie tego ciała zapowiedzieli, że o ile jego kandydatura pojawi się, jako osoby, mającej szanse na wybór, całkowicie zmieni kierownictwo partii i przemodeluje jej działanie, co określono, iż „nie pozostanie tam kamień na kamieniu”. Obecne kierownictwo DUP obawia się również, że to sam Poots może dokonać radykalnych zmian w łonie zarządu ugrupowania, więc sprawa dotyczy zarówno Irlandii Północnej, jako państwa, ale i wewnątrzpartyjnych napięć.

Dla Republiki Irlandii, z całą pewnością byłby akceptowalnym premierem pan Poots, gdyż uznaje się go w Dublinie za bardziej koncyliacyjnego, więc skłonnego do rozmów i negocjacji, a jego stanowcze stanowisko, zazwyczaj oparte jest na solidnych postawach merytorycznych.

Współpracę z Arlene Foster chwaliła szefowa Sinn Féin na Północy Michelle O’Neill, która stwierdziła, że premier, wykonała ogromną pracę w czasie pandemii.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Irlandia przyspiesza
40-latkowie mogą by
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian