Wakacje z całą pewnością będą droższe

Popyt na zagraniczne wakacje rośnie z tygodnia na tydzień, a dzieje się tak w całej Europie, więc na tej mapie, ewenementem nie jest Irlandia.

Operatorzy turystyczni z Irlandii powiedzieli, iż tegoroczne wakacje, mają być znacznie droższe, gdyż już teraz widać znaczny wzrost zainteresowania wakacjami w ciepłych krajach i tendencja utrzymuje się od przynajmniej kilku tygodni. To z kolei oznacza, że wzrost zainteresowania, da możliwość hotelom, pensjonatom i ośrodkom turystycznym, w najbardziej popularnych krajach, aby podnieść ceny na swoje usługi i obciążyć turystów znacznie wyższymi opłatami.

Powód jest obecnie jeden, czyli inflacja, bo ta rośnie wszędzie, czyli także w krajach utrzymujących się z turystyki, a chodzi tu głównie o Grecję, Hiszpanię i Portugalię.

Agenci turystyczni w Irlandii dodają, że poziom rezerwacji, zbliża się już do tych obserwowanych przed pandemią, a turyści, o ile w wyborach kierują się ceną, to nie jest to obecnie warunek podstawowy. Ilość rezerwacji od początku stycznia do tej pory wynosi już 75% rezerwacji z tego samego okresu 2019 roku, natomiast gwałtowny wzrost ilości rezerwacji wycieczek zagranicznych, zaobserwowano już po połowie stycznia br.

Dodatkowo na wzrost kosztów wakacji zagranicznych wpływać może koszt przelotu do miejsca docelowego, bo niektóre linie lotnicze zapowiadają, iż nie uda się im utrzymać cen biletów na dotychczasowym poziomie. Mówi się też, że droższa przez inflację nafta lotnicza, a i podatki węglowe, istotnie wpłyną na ceny biletów, więc pasażerowie, w tym turyści, płacić będą od kilku do kilkunastu procent więcej za przelot.

Podobnie mówią operatorzy autobusów turystycznych, bo i w ich przypadku, droższy olej napędowy, zwiększył koszt prowadzenia działalności, czyli i z tego kierunku, należy spodziewać się podwyżek za usługi przewozowe.

W ujęciu ogólnym tegoroczne wakacje poza Irlandią, mogą być droższe nawet o 14%, a w niektórych przypadkach, nawet o 19%, oblicza się w Europejskiej Izbie Turystycznej.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Nie będzie nagłej
Storm Dudley i Eunic
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська