Wakacje w kraju, ale za to na świeżym powietrzu

Irlandia zaszczepiła właśnie 200 000 osób, które w większości otrzymały szczepionkę firmy Pfizer, a stało się to pretekstem do rozmowy z profesorem Philipem Nolanem.

Wg przewodniczącego grupy doradczej Krajowego Zespołu ds. Modelowania Epidemiologicznego, kraj przygotowuje się właśnie, do rozpoczęcia masowych szczepień i znacznego zwiększenia podawania wakcyn, które obecnie, dystrybuowane są grupom największego ryzyka. Już w przyszłym tygodniu ilość podawanych szczepionek ma być znacznie zwiększona i możliwe jest podanie w kolejnych siedmiu dniach, nawet 100 000 pojedynczych dawek, więc o 20 000 więcej, niż miało to miejsce w ostatnim tygodniu.

Profesora Nolana zapytano też o okres wakacyjno-letni, a nie ma on dobrych informacji, bo o ile jest optymistycznie usposobiony do znoszenia ograniczeń, to jednak twierdzi, że i latem będą one obowiązywać. Prawdopodobnie ograniczone będą nadal kontakty towarzyskie, a i pozostaną restrykcje związane z oddaleniem się od domu, jednak wszystko zależeć będzie od ilości podanych szczepionek oraz poziomu zakażeń koronawirusem. Z całą pewnością, co jest opinią profesora Nolana, nie należy spodziewać się, że otrzymamy zezwolenie na letnie podróże zagraniczne. Wakacje spędzać będziemy więc w Irlandii, ale bez przesadnego luzu, którego zabraniać nam będą przepisy o zdrowiu publicznym.

Philip Nolan odmówił też udzielenia odpowiedzi na pytanie, kiedy to wszystko się skończy? Stwierdził tylko, że „niewłaściwe” jest, aby teraz udzielać odpowiedzi na to pytanie. Jak dodał, nie można mieć obecnie żadnej pewności, jak potoczą się sprawy z zakażeniami, kiedy na wyspie pojawiła się kolejna mutacja. Należy chronić się, wszelkimi sposobami, a najlepiej jest, przeczekać najgorsze chwile w domu, chociaż to bardzo męczące i uciążliwe.

Profesor Nolan dobrze ocenił działania służb medycznych i rządu w kwestii tłumienia ilości zakażeń w kraju, chociaż dodał, że postęp jest powolny, a spowodowany łamaniem zasad, jakie obowiązują w zakresie ograniczeń. Nolan dodał, że o ile utrzymamy tempo spadku na obecnym poziomie, już w kwietniu, dzienna ilość zakażeń będzie na poziomie poniżej 100 przypadków.

Profesor Philip Nolan:

– Musimy iść dalej i mieć nadzieję, ale to zajmie trochę czasu i to jest rzeczywistość. Dla zdrowia psychicznego wymagane będzie pewne mieszanie gospodarstw domowych, ale bez szarżowania, jak miało to miejsce wcześniej.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Rząd nadal będzie
KOLEJNE PRÓBY WYŁU
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian