Wakacje w kosmosie? Proszę bardzo

Do niedawna było to tylko marzeniem, bo w kosmos mogli lecieć tylko wybrańcy, a na dodatek, po wieloletnim szkoleniu.

Od przyszłego roku wszystko może się zmienić i w kosmos polecą turyści, a co ciekawe, nie będzie to krótki lot tuż poza atmosferą, a miesięczny pobyt na stacji kosmicznej ISS. Jak informuje NASA, od 2020 roku uruchomione mają zostać loty kosmiczne do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS, na której przebywać będą z grupą kosmonautów.

Wakacje w kosmosie, nie będą mogły być wykorzystywane do celów marketingowych, więc nie będzie można na stacji kosmicznej kręcić reklam, a i wykorzystywać zdjęć oraz krótkich filmików, jakie z całą pewnością robić będą turyści, do celów marketingowych, o ile nie wyrazi na to zgody organizator, czyli NASA.

Wakacje na ISS będą finansowane prywatnie, czyli będą lotami komercyjnymi, a w kosmos turystów wyniosą rakiety, które powstały na zamówienie NASA, jednak wyprodukowały je firmy SpaceX i Boeing.

Co ważne, w locie i pobycie na ISS, udział będzie mógł wziąć każdy, kto opłaci pobyt i chociaż jeszcze nie wiemy, ile taka impreza będzie kosztować, wydaje się, że będzie to sporo. Jest też trochę gorsza informacja, bo każdy kosmiczny turysta, będzie musiał przejść pozytywnie szereg badań, więc spełnić wymagania misji kosmicznej, a te są łudząco podobne do tych, jakim poddawani są zawodowi kosmonauci.

Wg NASA, jeżeli jej propozycja przypadnie mieszkańcom ziemi do gustu, może wybudować w przestrzeni kosmicznej kilka hoteli, do których transportowani będą wszyscy żądni stanu nieważkości i pobytu poza naszą planetą. NASA rozpoczęła już rozmowy z firmami, które zajmują się wdrażaniem technologii kosmicznej, a te chętnie podchwyciły ideę budowy hoteli, więc teraz należy tylko czekać, aż zaczną je budować i umieszczać na orbicie okołoziemskiej.

Turystyczny program kosmiczny ruszyć ma na szeroką skalę już w 2024 roku, a do tego czasu, w kosmosie ma znajdować się przynajmniej jeden hotel.

Zainteresowani?

Bogdan Feręc

Źr: NASA

Podziel się:

Flanagan zaczyna rob
Dublin Pride Parade
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn