W związku ze zmianami w testach Covid nadal istnieją poważne luki w ochronie pracowników

Rzeczniczka ds. zatrudnienia senator Marie Sherlock wezwała rząd do objęcia żywotną troską pracowników, którzy mają bliskie kontakty w gospodarstwie domowym w przypadku podejrzenia pozytywnego przypadku.

Pomimo niedawnych zmian w zasiłku z powodu choroby Covid w związku ze zmianami w systemie testowania dla osób poniżej 40 roku życia, nadal pozostaje faktem, że znaczna liczba pracowników, którzy znajdują się w bliskich kontaktach w gospodarstwie domowym, pozostaje w zawieszeniu, czy mogą ubiegać się o roszczenie z powodu Covid i odnosić korzyści z tego, że postępują właściwie zgodnie z zaleceniami rządu i ograniczają swoją aktywność.

Senator Sherlock powiedziała, że ta kwestia musi być obecna w dyskusjach gabinetu na temat jakichkolwiek zmian w poradach dotyczących bliskich kontaktów. Podczas gdy pracodawcy muszą również podjąć kroki w celu objęcia pracowników, którzy nie mogą przyjść do pracy, senator Sherlock powiedziała również, że ważne jest, aby rząd zrobił więcej w celu ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracowników.

Senator Sherlock stwierdza:

– To niezwykle nerwowy czas dla wielu pracowników, którzy muszą chodzić do pracy zarówno ze względu na ochronę zdrowia własnego i swojej rodziny, ale także zarobków i środków do życia. W ostatnich dniach nasi pracownicy kontaktowali się z nami, ponieważ są w bliskim kontakcie w gospodarstwie domowym w przypadku wystąpienia dodatniego wyniku badania antygenowego, a zatem są zmuszeni ograniczyć ruchy, ale nie mogą jeszcze ubiegać się o zasiłek z tytułu choroby Covid, ponieważ nie mają zaświadczenia z HSE, aby powiedzieć, że są w bliskim kontakcie. Niedawny zwrot w kierunku wykorzystania antygenów, jako naszych głównych zdolności testowych musi być wsparty mechanizmem, w którym można rejestrować bliskie kontakty w gospodarstwie domowym z HSE. Biorąc pod uwagę wysoki poziom zapotrzebowania na testy PCR, który pozostaje w społeczności, wiemy, że może upłynąć kilka dni, zanim przypadek z dodatnim antygenem będzie mógł zapewnić test PCR i wyniki. Tymczasem bliskie kontakty w gospodarstwie domowym są na wyciągnięcie ręki, bez dochodów i bez pewności, jak zwiążą koniec z końcem bez własnej winy. Chociaż zmiany wprowadzone w tym tygodniu do świadczeń z powodu choroby Covid są ważne i należy je przyjąć z zadowoleniem, są one bardzo korzystne dla osób z objawami, co nie uwzględnia rzeczywistości życia z Covid. Obecne fiasko pokazuje, jak słaba jest nasza obrona z punktu widzenia praw pracowniczych. Prawie dwa lata tej pandemii i nadal nie ma prawa do zasiłku chorobowego, a rząd nadal stara się wprowadzić to prawo dla wszystkich pracowników. W rzeczywistości większość ludzi nie może sobie pozwolić na chorobę – rachunki wciąż muszą być opłacone, usta wciąż muszą być nakarmione. Musimy więc przerwać ten cykl ludzi, którzy muszą wybierać między pójściem do pracy podczas choroby, a utratą części swoich dochodów. Jest to kluczowa kwestia praw pracowników, ale jest to również kluczowy brakujący element naszej strategii przeciwko Covid-19. Podczas pandemii mamy szczególny obowiązek jak najszybszego zagwarantowania zasiłku chorobowego w imię zdrowia publicznego.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Labour Party

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
E-papierosy doczekaj
NPHET odpuści sobie
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська