W zaledwie 20 dni – wskaźnik bezrobocia przekroczył maksimum z poprzedniego kryzysu

Central Statistics Office podało do publicznej wiadomości informację o stopie bezrobocia w Irlandii, a standardowe wzrosło do 5,4% w marcu, z 4,8% w lutym.

Akurat ten wskaźnik jest teraz najmniej ważny dla kraju, bo stopa bezrobocia wywołana koronawirusem, podniosła współczynnik osób pozostających trwale lub czasowo bez zatrudnienia na koniec marca 2020 roku do 16,5%. Marcowy wybuch epidemii spowodowanej wirusem Covid-19 znacząco wpłynął na rynek pracy w Irlandii, a jak zaznacza się w komunikacie, to raczej nie koniec złych wiadomości, jeżeli w najbliższym czasie kraj nadal będzie doświadczał blokady ze względu bezpieczeństwa wirusowego.

Wskaźnik bezrobocia dla kobiet wzrósł w marcu do 15,4%, natomiast w przypadku mężczyzn wyniósł 17,8%. W podziale na grupy wiekowe w przedziale 15 – 24 lata ilość bezrobotnych wzrosła do 34%, natomiast 25 – 74 lata do 14,1%.

Wskaźniki CSO oparte zostały o dane z urzędów Social Welfare na koniec marca tego roku, a jak wiadomo, ówcześnie po zasiłki pandemiczne zgłosiło się 283 037 osób, jednak w pierwszych dniach kwietnia, wiadomo było, że wnioski nadal napływają, więc zwiększa się także skala bezrobocia.

Z wyliczeń CSO wynika również, że jeżeli tempo składnia wniosków o zasiłki pandemiczne zostanie utrzymane także w kwietniu, to nie jest wykluczone, że stopa bezrobocia na koniec tego miesiąca wyniesie nawet 26%, więc przekroczy maksimum z ostatniego kryzysu z 2012 roku o około 10%, kiedy bezrobocie w najgorszym okresie wynosiło 16%.

Wyliczenia CSO potwierdza główny ekonomista Davy Stockbrokers Conall MacCoille, który już wcześniej mówił, że nie można wykluczyć podniesienia się krótkoterminowej stopy bezrobocia nawet do 32%.

Najwyższa stopa bezrobocia zanotowana w Irlandii wyniosła 17,3% i było to w 1985 roku.

Bank Centralny Irlandii przewiduje, że stopa bezrobocia wyniesie w kraju w najgorszym momencie tego kryzysu około 25%, a do końca roku około 12,6%.

Bogdan Feręc

Źr: CSO

Polska-IE: Udostępnij...
Co trzy miesiące pa
Debenhams do likwida
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish