W tym roku przemysł lotniczy ma się odbić od dna

Agencja ratingowa Moody’s przewiduje, że rok 2022 będzie punktem zwrotnym dla linii lotniczych i znacznie zwiększy się popyt na przewozy pasażerskie.

Na takie wiadomości czekał cały świat lotniczy, który od przynajmniej 10 miesięcy przygotowuje się do powrotu wskaźników sprzed pandemii, ale nie można jeszcze powiedzieć, iż wszyscy są tak optymistycznie nastawieni. Wiadomo, że wiele linii lotniczych, wciąż działa z ograniczeniami lotów, niektóre z nich wyzbywają się samolotów, a i nadal korzystają z pomocy państwowej, aby utrzymać się na rynku. To jednak ma się kończyć w tym roku, gdyż pomimo niskich współczynników obciążenia lotów, widać już oznaki, że ruch pasażerski wzrasta, chociaż jest chwiejny, głównie z powodu kolejnych fal zakażeń koronawirusem.

Moody’s twierdzi jednak, że ogólne trendy w podróżowaniu zostaną utrzymane, więc ilość pasażerów na pokładach samolotów będzie wzrastać, nawet biorąc pod uwagę, że w okresie świątecznym, odwołanych zostało ponad 20 000 lotów, co stanowi od 5 do 10 procent dziennych rozkładów lotów. Ten problem analitycy agencji nazywają przejściowym i już w najbliższych miesiącach, takich przypadków ma być znacznie mniej, więc sytuacja ulegnie poprawie i to znacznej, jak się dodaje.

Istotne jest też, iż linie lotnicze, stale próbują zmniejszyć koszty operacyjne, więc korzystają z pomocy państwowej, ale część wciąż ogranicza ilość personelu, jaki wcześniej zatrudniany był przy aktualnych wskaźnikach obciążeń lotów. Jest też duża niepewność rezerwacji lotów, gdyż potencjalni klienci linii lotniczych, nie rezerwują obecnie lotów z wielomiesięcznym wyprzedzeniem, a mówi się w tym przypadku o tygodniach, więc i tu widać, iż zmienił się sposób działania pasażerów i spowodowane jest to niepewnością wirusową na świecie.

Wzrost ilości pasażerów na pokładach samolotów obserwowany ma być w tym i przyszłym roku, chociaż 2022, prezentować będzie „stłumiony popyt na podróże rekreacyjne, turystyczne i biznesowe”, zarówno w zakresie lotów krajowych, jak i międzynarodowych.

Informacje płynące z agencji zajmujących się nadzorem lotnictwa mówią, że np. w USA, w ostatnim sezonie świątecznym, ilość lotów wniosła 85% tych z 2019 roku, a w Europie 65%. Widać też, że ilość rezerwacji rośnie w chwili, gdy poszczególne rządy krajowe, zaczynają obniżać poziomy restrykcji, co jest sygnałem dla pasażerów, by myśleć o podróżach lotniczych.

Bogdan Feręc

Źr: Moody’s Agency

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
No US troops cuts pl
Cele klimatyczne wym
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська