W środę Irlandia może zyskać 13 mld €

Już w najbliższą środę Europejski Trybunał Sprawiedliwości wyda wyrok w sprawie 13 mld €, o które może być bogatsza Irlandia.

Zielona Wyspa broni się przed tymi pieniędzmi, kwestionując wcześniejsze orzeczenie Komisji Europejskiej, która w 2016 roku uznała, że gigant technologiczny Apple, powinien oddać 13 mld €, plus odsetki, co miało być kwotą z niezapłaconych na rzecz Irlandii podatków.

Co ciekawe, Irlandia oraz Apple zapowiadają, że o ile wyrok nie będzie odpowiadał oczekiwaniom państwa i firmy, te złożą odwołanie, bo Zielona Wyspa nie chce przyjąć tych pieniędzy, a Apple wcale nie chce ich płacić.

W sprawie jest jeszcze jeden problem, gdyż o ile Irlandia odwoła się od orzeczenia, a ten właściwie powinien zakończyć całą przepychankę, to wyspa może narazić się na działania Komisji Europejskiej, bo ta jest władna nałożyć karę na niezastosowanie się do wyroku jednej z najwyższych instytucji w UE. Kolejną kwestią do rozwiązania może być ta, w której Zielona Wyspa przyjmuje wymienioną kwotę, ale całej nie będzie mogła zatrzymać, albowiem wyrok Trybunału oznaczać będzie, iż kraje, w których działa Apple, zażyczą sobie zwrotu części kwoty, jako zaległe wpływy podatkowe.

Jednocześnie duże obawy są po stronie rządowej, gdyż niekorzystny wyrok, może oznaczać, że Irlandia straci wizerunkowo w oczach potencjalnych inwestorów, gdyż poprzez wykonanie wyroku, stanie się niewiarygodna. Z umowy Irlandii z Apple wynika, że gigant działając na wyspie, może liczyć na niższe opodatkowanie, więc jego zyski są wielokrotnie wyższe. Wyrok nakazujący oddanie 13 mld € zmieni całkowicie tę sytuację, co może doprowadzić do sytuacji, w której Apple uzna, iż Irlandia, pośrednio, złamała warunki umowy.

Jeżeli decyzja Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości będzie niekorzystna dla Irlandii i firmy Apple, należy spodziewać się wniosku odwoławczego do Sądu Najwyższego Unii Europejskiej.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij...
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish