W Sinn Féin poleciały głowy

Po ujawnieniu bezprawnego pobrania ze środków pomocowych przez kilkoro członków Sinn Féin, na wyspie powstał pomruk niezadowolenia, a apogeum tej sprawy, wycięło troje członków ugrupowania.

Kiedy sytuację z pobranymi środkami pomocowymi w ramach wsparcia covidowego ujawniła senator Regina Doherty z Fine Gael, odezwały się szefowa Sinn Féin na wyspie Mary Lou McDonald i w Irlandii Północnej Michelle O’Neill, które stwierdziły, że natychmiast zajmą się nieprawidłowościami.

Obie panie przyznały, że cała sytuacja jest niepokojąca, bo biura poselskie w Irlandii Północnej, gdyż jej dotyczy kwestia dotacji, nie były uprawnione do pobierania pomocy państwowej.

Mleko się jednak wylało i należało posprzątać, więc troje posłów, pieniądze, w ogólnej kwocie 30 000 funtów oddało, a i złożyło rezygnacje z członkostwa w partii. Władze ugrupowania rezygnacje trojga swoich członków przyjęły i stwierdziły, że środki na kontach posłów, znalazły się przypadkowo.

Szefowa Sinn Féin przeprosiła wyborców ugrupowania za zaistniałą sytuację i zapewniła, że dołoży starań, by podobne wydarzenia, nie miały miejsca w przyszłości.

*

Z tym przypadkiem to chyba lekka przesada, bo wpłatę około 10 000 £, można raczej stwierdzić od razu, a i czas zwrotu pieniędzy nie wskazuje, by ówcześni członkowie Sinn Féin, spieszyli z oddaniem nieprawnie pobranych kwot. Środki pomocowe trafiły do posłów z Północny w kwietniu, natomiast ich zwrot, nastąpił dopiero w tym tygodniu, czyli w chwili, kiedy cała afera została ujawniona.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Uczniowie wrócą do
Tesco wycofuje majon
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian