W pubach straci pracę ponad 20 000 osób

The Vintners Federation of Ireland (VFI) spodziewa się, iż w tym roku sprzedaż piwa w pubach spadnie o około 50%, a to doprowadzi do utraty tysięcy miejsc pracy.

Jeżeli przewidywania Federacji, która zrzesza m.in. właścicieli pubów, sprawdzą się, więc sprzedaż w tych miejscach spadnie o połowę, w sektorze na stałe zlikwidowanych zostanie 22 500 miejsc pracy, mówi najnowszy raport przygotowany przez wykładowcę ekonomii na Dublin College University Anthony’ego Foleya. Ekonomista jest zdania, iż sektor pubów, zanotuje w tym roku dosyć poważne straty, co po pierwsze generować będzie upadek wielu firm, a jednocześnie przyczyni się do zmniejszenia ilości zatrudnienia.

Anthony Foley:

– Nawet jeśli puby odzyskają połowę swojej normalnej pojemności do końca 2020 r., co jest optymistycznym scenariuszem, aż 22 500 miejsc pracy może zostać trwale utraconych, nie wspominając już o wsparciu branż takich jak catering, ochrona i rozrywka.

Raport stworzony został na zamówienie IBEC Drinks Ireland, Licensed Vintners Association (LVA) i Vintners Federation of Ireland (VFI), które ogółem, reprezentują prawie 7000 pubów w całym kraju. Dlatego na podstawie danych zawartych w opracowaniu, stowarzyszenia domagają się, aby rząd wprowadził środki zabezpieczające tę branżę, więc obniżył stawkę podatku VAT, obniżył akcyzę na alkohol, co pomoże branży w zachowaniu miejsc pracy.

W dokumencie zawarto też pewne wyliczenia i obniżenie akcyzy na alkohol z 23% na 9%, przyniesie państwu stratę w wysokości ok. 143 mln €, ale jednocześnie pomoże w utrzymaniu do 50 000 miejsc pracy.

Prezes LVA Donall O’Keeffe powiedział, że podatki pochłaniają jedną trzecią normalnych obrotów pubów, a „to bardzo duże obciążenie podatkowe i nie jest uzasadnione w wyjątkowych okolicznościach, z którymi mamy do czynienia obecnie”.

Dyrektor generalny VFI Padraig Cribben wysuwa nieco inny argument i twierdzi, że w najbliższym czasie puby obsługiwać będą około 40% z normalnej ilości klientów, a to może doprowadzić do zapaści i to w większej części branży. Alternatywą dla braku działań podatkowych ze strony rządu, jest trwała likwidacja pubów, dodał Cribben.

Bogdan Feręc

Źr: IBEC/VFI/IBEC

Polska-IE: Udostępnij...
Caspian Hope – Wri
Garda zaostrzy kontr
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish