W przyszłym roku pojawi się 9500 mieszkań socjalnych

Minister ds. budownictwa ujawnił swoje ambitne plany dostarczenia dużej ilości mieszkań socjalnych, ale oczekiwania ministra, mogą być wyłącznie jego życzeniami.

Minister Darragh O’Brien spodziewa się, że w przyszłym roku, nastąpi skokowy wzrost cen nieruchomości, a związany będzie z mniejszą ilością domów, jakie w tym roku uda się oddać do użytku. Niezależnie od tego, minister chce, aby w 2021 roku, dostarczyć bezprecedensową ilość mieszkań socjalnych, które w dużej części pomogą rozwiązać problem bezdomności, chociaż nie uda się zaspokoić wszystkich potrzeb.

Minister O’Brien zlecił również przeprowadzenie Instytutowi Badań Społecznych i Ekonomicznych audytu, w którym paść ma odpowiedź na pytanie, jaka ogólna ilość domów, zaspokoi potrzeby kraju i uspokoi rynek mieszkaniowy?

Raport ESRI pojawi się wkrótce, ale już teraz wiemy, co wynika z pierwszych informacji Instytutu, iż zapotrzebowanie jest ogromne i rocznie powinno powstawać ok. 33 000 domów i to przez kilka lat. Wtedy, wyrówna się podaż i popyt, a sytuacja na rynku, zacznie stabilizować, co przyczyni się do powstrzymania wzrostu cen nieruchomości, a i możliwe będą nawet ich obniżki.

Rząd wg ministra budownictwa przygotował również wiele środków, które, za pośrednictwem inwestycji pozwolą na wdrożenie programu przystępnego najmu mieszkań, a i pojawić się mają pożyczki na kupno tanich domów, których budowę finansuje się z państwowej kasy.

Minister Darragh O’Brien dodał, iż rząd, chciałby zwiększyć i to znacznie podaż mieszkań, co pozwoli na zaspokojenie potrzeb kraju, żeby domy i mieszkania, byłyby dostępne do zakupu w każdej chwili.

W kwestii domów socjalnych i przeznaczonych na wynajem, planuje się w przyszłym roku oddać ich 9500, jako mieszkania dla osób w trudnej sytuacji finansowej i życiowej, a kolejne 13 000, w programie przystępnego najmu.

*

Czy ta sztuka uda się ministrowi? Nie powiem, że mam wątpliwości, ale mam.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk

Polska-IE: Udostępnij
Dr Holohan spodziewa
Napisał wiersz i ch
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian