W poniedziałek wszystkie sklepy zostaną otwarte

Narodowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego poinformował o wydaniu swojej zgody na częściowe przyspieszenie odmrażania handlu, ale nie we wszystkich aspektach zgadza się z propozycjami gabinetu.

Podczas wczorajszego posiedzenia Dáil premier Leo Varadkar powiedział posłom, że zwrócił się do Narodowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego o wydanie opinii, czy fazy odblokowywania kraju mogą być przyspieszone? Członkowie Zespołu orzekli wstępnie, iż może się tak stać w przypadku sklepów, chociaż wcześniej utrzymywano, że tylko duże placówki, które mogą przystosować się do zasad dystansu społecznego, mogą zacząć działać od poniedziałku 8 czerwca.

Niezależnie od tego, dzisiaj dowiemy się o dodatkowych krokach, jakie przesunięte zostaną z trzeciej do drugiej fazy odmrażania gospodarki, ale nie można zapominać o słowach ministra zdrowia.

Otóż minister Simon Harris powiedział, iż w poniedziałek poszerzony zostanie dystans, na jaki będzie można oddalać się od domu. Szef resortu powiedział, że nie będzie nalegał, aby nadal izolować się w domach, jednak należy pozostać w wyznaczonym kręgu 20 kilometrów od miejsca zamieszkania, by ograniczyć możliwość ewentualnego rozprzestrzenienia się wirusa na rejony, gdzie ten zniknął całkowicie. Minister Harris dodał również, iż ważne jest, by ograniczyć ilość kontaktów do absolutnego minimum, co zabezpieczy nas przed potencjalnym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.

Podobnego zdania jest naczelny lekarz kraju dr Tony Holohan i ten także zachęca, do ograniczenia kontaktów, ale i rezygnacji z przyjęć domowych w większym gronie, bo to miejsca, gdzie potencjalnie może przenosić się wirus. Holohan dodał, że chociaż nie można mówić już, iż jesteśmy w fazie dużej ilości zakażeń, to wirus, nie został wyeliminowany z wyspy. Dyrektor medyczny w Departamencie Zdrowia wyraził też sceptycyzm co do pomysłu przyspieszenia faz odmrażania gospodarki, gdyż w jego ocenie może to zwiększyć zachorowalność, przynajmniej na tym etapie.

Wczoraj w Irlandii zmarło 6 osób, które leczone były w kierunku koronawirusa, co daje ogólną ilość przypadków śmiertelnych w liczbie 1664, natomiast wirus wykryto u kolejnych 48 osób.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij...
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish