W planie prac PE: Ukraina, energia, bezpieczeństwo żywnościowe i roaming

Parlament Europejski będzie debatował nad nowymi strategiami UE w zakresie bezpieczeństwa energetycznego i żywnościowego; będzie też gospodarzem Dni Solidarności z Ukrainą.

Dni Solidarności z Ukrainą

W tym tygodniu komisje parlamentarne mają okazać wsparcie parlamentowi Ukrainy – Radzie Najwyższej – poprzez Dni Solidarności z Ukrainą. W tym czasie odbędą się debaty z udziałem marszałka Rady Rusłana Stefańczuka, ambasadora Ukrainy przy UE Wsiewołoda Czencowa oraz laureata Nagrody Sacharowa z 2017 r. Lorenta Saleha.

Niezależność energetyczna

W czwartek europosłowie przedyskutują z Radą i Komisją Europejską strategię na rzecz niezależności energetycznej (RePowerEU), która ma uniezależnić Europę od rosyjskich paliw kopalnych już do 2030 r., począwszy od gazu. Strategia obejmuje środki dla złagodzenia gwałtownego wzrostu cen energii i uzupełnienie zapasów gazu na przyszłą zimę.

Zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego

W świetle rosyjskiej inwazji na Ukrainę, podczas środowej sesji plenarnej w Brukseli PE rozważy potrzebę pilnego opracowania planu działań UE dla zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w UE i poza nią.

Opłaty roamingowe

W czwartek eurodeputowani zagłosują nad przedłużeniem programu umożliwiającego korzystanie z telefonu za granicą tak jak w kraju o kolejne 10 lat. Dzięki temu konsumenci podczas podróży po UE będą mogli nadal korzystać ze swoich telefonów bez dodatkowych kosztów.

Szczyt UE

Przed wiosennym szczytem UE 24-25 marca, który będzie poświęcony wojnie w Ukrainie oraz sytuacji związanej z koronawirusem i odbudowie gospodarczej, europosłowie ustalą swoje priorytety. Przemówienie na sesji plenarnej w środę o godz. 17.30 wygłosi premier Kanady Justin Trudeau.

W wiosennym szczycie przywódców UE weźmie zaś udział prezydent USA Joe Biden.

Konferencja w sprawie przyszłości Europy

Piąta sesja plenarna Konferencji w sprawie przyszłości Europy odbędzie się w piątek i sobotę w Strasburgu. Zakończyć się ma opracowaniem ostatecznych propozycji obywateli.

kic/

Źródło informacji: EuroPAP News

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Jajka „z wolnego w
List otwarty do ros