W parlamentarnych barach ruch był duży

Niezależnie od tego, że prawo zakazywało właściwie otwierania barów i pubów, spod tego wyłamywały się przynajmniej dwa, a oba znajdują się w Leinster House.

To bary w irlandzkim parlamencie, które przez część okresu ograniczeń były zamknięte, ale nie tak długo, jak w przypadku innych w całym kraju. Bary w Dáil zamknięto w marcu 2020 roku, w tym „Visitors Bar”, ale już we wrześniu 2021 został on otwarty na stałe. Trochę inaczej stało się w barze „The Members”, a ten dostępny jest wyłącznie dla członków parlamentu, bo ów, czynny był od początku lipca 2020 roku, czyli w okresie blokad, a zamknięto go w połowie września 2020 i pozostawał nieczynny prawie rok. Ten bar otwarto ponownie 1 września 2021 roku, a od tego czasu, pracownicy tego przybytku, nie mogli narzekać na brak pracy, bo posłowie i senatorowie, nie mieli oporów, by w pandemii, raczyć się wysokoprocentowymi trunkami.

Najpopularniejszymi napojami w barze w Dáil był Guinness, gdy sprzedano ponad 900 kufli tego napitku, ale i inne alkohole, także chętnie były kupowane, o czym mówią oficjalne dane. W omawianym okresie w obu parlamentarnych barach wydano na alkohole 21.405,85 euro, z czego 4339,20 euro, wyłącznie na Guinnessa. Wino pochłonęło 3469 € z parlamentarnych portfeli, a były to wina białe i czerwone. Kolejnym popularnym napojem w barach Dáil było piwo Heineken i tego zamówiono do sprzedaży 287 litrów, a cena butelki to 5,20 €. Dobrze sprzedawał się również Cork Dry Gin, bo sprzedano tegoż 106 jednostek, czyli na ten cel wydano 520 €.

W raporcie znalazło się też podsumowanie wydatków w obu barach od 15 marca 2020 roku do 26 listopada 2021 roku, a w tym czasie, parlamentarzyści na napoje z procentami, ale nie tylko, wydali łącznie 63.540,07 €.

Popularnością cieszyły się również kawa i herbata, co wynika z danych przekazanych na mocy ustawy o wolności informacji, bo podano 3455 napojów gorących, a herbata stanowiła 1507 filiżanek, natomiast kawa 1005 filiżanek.

Na jedzenie wydano w tym okresie 36.279,02 €, a najpopularniejszymi daniami były zupy i dania dnia, tosty z szynką oraz hamburgery wołowe.

Papierosów i cygar kupiono w obu barach Dáil za 4343,20 €, co także wynika z podanych informacji.

*

Nie można więc dziwić się jakości stanowionego w Irlandii prawa, skoro najpopularniejszy w barach Dáil jest Guinness.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська