W ostatnim roku częściej używaliśmy kart płatniczych

Bank Centralny Irlandii poinformował, że w ostatnim roku, znacznie częściej korzystaliśmy z kart kredytowych i debetowych.

Ogółem płatności kartami wzrosły w Irlandii o 47%, co oznacza, że ta forma płatności, do kwietnia, dała dodatkowy obrót roczny w wysokości 2 mld €. Zaskakujący był jednak sam kwiecień 2020 roku, gdyż tuż po wprowadzeniu ograniczeń związanych z Covid-19, w kraju znacząco spadły wydatki miesięczne i były ówcześnie najniższe od ponad czterech lat.

Dla porównania w marcu 2020 roku płatności kartami i wypłaty z bankomatów były wyższe od kwietniowych o 5%. Natomiast ogólne płatności kartami, co dotyczy punktów sprzedaży detalicznej, obniżyły się pomiędzy marcem a kwietniem ub. roku o 6%, natomiast w tym roku były niższe od ubiegłorocznych o 5%. Dało to obroty łączne w wysokości 5,2 mld €.

W ujęciu rocznym wydatki w punktach sprzedaży wzrosły w porównaniu do kwietnia 2020 roku o 49%, a wypłaty z bankomatów zmniejszyły się o 3% w porównaniu z marcem tego roku.

Ogólna wielkość transakcji zmniejszyła się między marcem a kwietniem o 7 mln €.

Całkowite wydatki detaliczne spadły w kwietniu, o 5% w porównaniu z marcem i wzrosły o 32% w porównaniu z kwietniem 2020 r.

Bogdan Feręc

Źr: Central Bank of Ireland

Polska-IE: Udostępnij
Samolot Ryanair do K
Jest porozumienie pr
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian