W okresie pandemii zużywamy 20% wody więcej

Irish Water ponownie apeluje o oszczędzanie wody, a ma to związek ze zmniejszającymi się jej zasobami, które spowodowane są m.in. mniejszą ilością opadów.

Na mniejszą ilość opadów, jakie nawiedzają w ostatnich dwóch miesiącach Irlandię, nałożyła się pandemia koroanwirusa, a to spowodowało, iż gospodarstwa domowe zaczęły zużywać więcej wody. Wskazuje to też, stosowanie się do zaleceń władz krajowych, aby w okresie aktywności wirusa z Wuhan zachować higienę i często myć ręce, ale spowodowało jednocześnie zmniejszenie zasobów wody pitnej w Irlandii.

Statystyczne gospodarstwo domowe zużywa teraz każdego dnia 24 litry wody więcej, a w przeliczeniu na wszystkich odbiorców, stanowi to wzrost zużycia o 20% w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym.

Irish Water zaznacza, iż daleko nam jeszcze do problemów z ilością wody, z jakimi mieliśmy do czynienia w okresie suszy z 2018 roku, ale sytuacja nie wygląda najlepiej w zakresie zapasów wodnych, bo te nie są odbudowywane w takiej ilości, jakie wymagane są do prawidłowego zaopatrzenia w wodę. Dlatego dostawca wody apeluje do mieszkańców wyspy, aby zrezygnowali obecnie z podlewania ogrodów, co pomoże w oszczędzaniu wody, więc zachowa jej zasoby do celów spożywczych. Proponuje się też konsumentom racjonalne używanie wody podczas wykonywania czynności domowych, czyli w czasie zmywania naczyń i prania, co także przyczyni się do pewnych oszczędności.

Co ciekawe, pomimo zamknięcia większości zakładów pracy, w tym restauracji, pubów, biur i innych instytucji, co w pierwszej fazie blokady kraju dało pewne oszczędności, w dwa tygodnie po ogłoszeniu stanu epidemii na poziomie krajowym, zaczęło wzrastać zużycie wody w domach. Irish Water spodziewa się też kolejnego wzrostu zużycia wody i to już w przyszłym tygodniu, kiedy część firm zostanie ponownie uruchomiona, a to wymagać będzie prac porządkowych, więc również zwiększy się pobór wody.

Wg „Irlandzkiej Wody” pobór życiodajnego płynu nie zmniejszy się raczej w najbliższych miesiącach, a to za sprawą okresu, w jaki właśnie weszliśmy, gdyż w miesiącach letnich, zużycie wody w Irlandii zwyczajowo rośnie. Na ten efekt nałożyć się może jeszcze jedno zjawisko, dodają wodociągowcy, czyli mniejsza ilość wyjazdów zagranicznych, co częściowo rekompensowało zwiększone ilości pobieranej wody w latach ubiegłych, powiedziała Siobhán Waters z Irish Water.

Bogdan Feręc

Źr: Irish Water

Polska-IE: Udostępnij...
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish