W nagłej podróży pomoże Ambasada

O północy weszły w życie nowe zasady podróżowania do Irlandii, więc każdy pasażer, zobowiązany jest do przedstawienia negatywnego wyniku badania w kierunku Covid-19, aby zostać wpuszczony na wyspę.

Jedynym uznawanym testem, jaki nie zostanie zakwestionowany, jest test PCR, wykonany najdalej na 72 godziny przed rozpoczęciem podróży do Irlandii. Dokument należy przedstawić przed wejściem na pokład promu lub samolotu, a obsługa, może, chociaż nie musi, odmówić zezwolenia wejścia na pokład. Jeżeli tak się nie stanie, to po przybyciu do któregoś z irlandzkich portów morskich lub lotniczych, narażamy się na karę grzywny w wysokości do 2500 € lub karę pozbawiania wolności do 6 miesięcy. Sąd w wyjątkowych przypadkach może zarządzić nałożenie obu kar jednocześnie.

Obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu mają wszyscy podróżni wjeżdżający na teren Republiki Irlandii, nawet ci ze stref zielonej i pomarańczowej, ale nie muszą się oni izolować przez 14 dni po dotarciu na wyspę. Osoby przylatujące do Irlandii ze stref czerwonych i szarych, poproszone zostaną o 14-dniową izolację, a kontrolą podjętej izolacji, zajmie się HSE. Tu jednak okres kwarantanny może być skrócony do około tygodnia, jeżeli po 5 dniach od pojawienia się na wyspie, wykona się test, a jego wynik będzie negatywny. Wtedy uprawnia to nas do rezygnacji z samoizolacji, ale nie zwalnia, od stosowania się do innych covidowych przepisów i ograniczeń.

Dzieci poniżej szóstego roku życia, zwolnione są z tych zasad, więc nie trzeba wykonywać im testów i bez problemu przejdą kontrolę lotniskową.

W ostatnim czasie powstało wiele wątpliwości i pytań, czy testy wymagane są również w przypadkach losowych i nagłych, kiedy podróż, staje się niezbędna, a czasu na wykonie testu i otrzymanie wyniku, jest zbyt mało. O ile zajdzie taka sytuacja, należy zgłosić się do przedstawicielstwa dyplomatycznego kraju pochodzenia, więc Ambasady lub Konsulatu, które pomogą w kwestii nagłego wyjazdu.

*

Z doświadczenia wiem, że Polacy, którzy nagle muszą przylecieć do Irlandii, w istotnych sprawach, a nie mają czasu na wykonie testu PCR, mogą zgłosić się do Ambasady Republiki Irlandii w Warszawie, bo i ona może pomóc.

Bogdan Feręc

Źr. gł.: PA Media

Polska-IE: Udostępnij
Czy można już plan
Sektor hotelarski za
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian