W Mayo powstanie podmorskie muzeum?

Jeżeli amatorom nurkowania uda się pozyskać fundusze, to w zatoce Killala, powstanie podmorskie muzeum dna.

River Moy Search and Rescue w Ballinie uznało, że hrabstwo Mayo, mogłoby znacznie podnieść swoją atrakcyjność turystyczną, gdyby stworzyć tam muzeum dna morskiego, wzorowane na Muzeum Atlantyku na Lanzarote. Organizacja non-profit, jaką jest River Moy Search and Rescue, uznała, że to doskonały pomysł na promowanie samego hrabstwa, ale i znaczne zwiększenie ruchu turystycznego, a i zaproszenie do kraju nurków z całego świata.

Wkrótce do odpowiednich władz, złożone zostanie studium wykonalności projektu i wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia.

W ostatnich latach podejmowane były już próby wybudowania sztucznej rafy w Killala Bay, ale wszystkie pomysły rozbijały się o brak funduszy. Obecnie, pomysł nabiera realnych kształtów, ponieważ przygotowano go w odpowiedni sposób, a i poparto badaniami naukowymi. Właśnie świat nauki stwierdził, że zatoka Killala, jest jednym z najlepszych w Irlandii miejsc do nurkowania, a maksymalna głębokość 36 metrów, daje doskonałe warunki do obserwacji podmorskiego życia. Specjaliści dodali też, że utworzenie takiego miejsca, przyciągać będzie także faunę morską, więc o obserwację życia ryb oraz morskich ssaków, także będzie dużo łatwiej.

W planach jest ustawienie kilkunastu kamiennych posągów, ale i zatopienie brytyjskiego okrętu wojennego, który mógłby stać się miejscem eksploracji. O ile fundusze zostaną zebrane, a miejsce cieszyć się będzie dużą ilością odwiedzających, planuje się również rozbudowę podwodnych atrakcji, więc nawet utworzenie sztucznej rafy koralowej.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Zasiłek PUP i dotac
Czy Irlandię Półn
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian