W maju ceny wzrosły o 1,7%

Średnie ceny w Irlandii w okresie ostatniego roku podniosły się o 1,7%, natomiast całkiem inaczej wygląda ta kwestia w podziale na poszczególne towary konsumpcyjne.

Największe zmiany zaszły w przypadku cen związanych z rynkiem mieszkaniowym, w tym z elektrycznością, gazem i paliwami używanymi do ogrzewania, bo wzrost oszacowano na +5,4%. Transport liczony ogółem zdrożał o 3,6%, a w restauracjach i hotelach w maju było drożej o 2,9%. Zdrożały też wyroby alkoholowe i w tym zakresie ceny rok do roku podniosły się o 1,8%.

Są też dobre informacje, w ujęciu rocznym, jakie przekazuje w swoim raporcie Central Statistics Office, gdyż staniały odzież i obuwie o 2,1%, komunikacja 1,9%, żywność i napoje bezalkoholowe o 1%, wyposażenie i sprzęt AGD oraz konserwacja gospodarstw domowych o 0,5%.

W okresie jednego miesiąca tego roku, czyli od kwietnia do maja, ceny liczone ogółem wzrosły o 0,1%, natomiast w maju ubiegłego roku, mieliśmy do czynienia z trendem odmiennym, gdyż ówcześnie, ceny obniżyły się o 0,5%.

W jeden miesiąc tego roku najbardziej zdrożały, rekreacja i kultura o 0,5%, meble, podstawowa konserwacja domu o 0,5%, ale staniały, co może niektórych zaskoczyć, napoje alkoholowe i tytoniowe o 0,3%, jak i staniała też opieka zdrowotna o 0,3%.

*

Niestety spadki cen, nie są na tyle widoczne, by odczuwane były w naszych portfelach, jednak statystycznie, skoro wskaźniki wędrują w górę i średni roczny wzrost cen określony został na poziomie +1,7%, nasze wydatki, są obecnie większe. Nie należy się również spodziewać, że trend wzrostowy zostanie odwrócony, a to za sprawą inflacji, która w Irlandii, właśnie zaczęła swój marsz w górę. Jego wynikiem będzie, coraz bardziej prawdopodobne podniesienie stóp procentowych kredytów i pożyczek, ale i dodatkowe opodatkowanie, przede wszystkim z tytułu opłat węglowych, co w rachunku końcowym, da nam wkrótce podwyżki cen paliw pędnych i grzewczych, a to pociągnie za sobą lawinę podwyżek.

Rynek będzie się jednak przed tym bronił, ale w tym zakresie, niewiele zostało już do zrobienia, czyli najprostszym rozwiązaniem będzie, jak w przypadku artykułów spożywczych, zmniejszenie zawartości opakowań, bez zmiany ceny. Nie w każdym przypadku uda się to zrobić, więc miesiące letnie, będą w Irlandii tymi, które pokażą nam, jak może być drogo.

Bogdan Feręc

Źr: CSO

Polska-IE: Udostępnij
Dr Holohan uhonorowa
Relacja z Dnia Dziec
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian