W kraju są już szczepionkowe zamrażarki. Czy Varadkar zaszczepi się publicznie?

Premier Micheál Martin potwierdził, iż sprowadzono już do kraju zamrażarki, które spełniają wymogi medyczne, a te potrzebne są do prawidłowego przechowywania szczepionek na koronawirusa.

Jak poinformował premier Martin, do kraju przyjechało kilkanaście ciężarówek z zamrażarkami, a dzieje się to w ramach przygotowań do wprowadzenia covidowej szczepionki w Irlandii. Martin mówił również o innych przygotowaniach do uruchomienia całego procesu szczepień, więc osoby, które zajmować się będą szczepieniami, zostaną odpowiednio przeszkolone, jak przechowywać i przygotowywać preparaty, ale też, w jaki sposób zabezpieczać się w czasie podawania wakcyny.

Prace są intensywne, dodał premier, natomiast zamrażarki, które przyjechały na wyspę, rozdysponowane zostaną do ośrodków, do których trafiać będą szczepionki.

W kraju, jako pierwsze pojawią się preparaty firmy Pfizer-BioNTech, co potwierdził szef gabinetu, a zamrażarki ultra niskich temperatur, spełniają wszelkie wymogi dla przechowywania w nich szczepionek, jak dodał Micheál Martin, urządzenia, w których przechowywane będą szczepionki, mają możliwość obniżenia temperatury znacznie poniżej -70 stopni Celsjusza, bo takiego minimum wymaga medykament firmy Pfizer-BioNTech.

Przechowywanie szczepionki w temperaturze od -70 do -80 stopni Celsjusza, zapewnia jej pełne bezpieczeństwo oraz skuteczność po przygotowaniu do podania, czyli po odmrożeniu.

Obecnie zamrażarki są jeszcze w Dublinie, ale już niebawem, będą przetransportowane do ośrodków medycznych w całym kraju, a umieszczone zostaną prawdopodobnie w szpitalach, gdzie trafiać mają również szczepionki, by następnie dystrybuowane były do miejsc ich podawania, więc do punktów szczepień.

Premier nie odpowiedział jeszcze na pytanie, czy szczepieniami zajmować się będą tylko szpitale, czy może także lekarze rodzinni, gdyż w tym zakresie, wcześniej wypowie się grupa zadaniowa ds. szczepionki Covid-19.

Szef rządu potwierdził słowa ministra zdrowia Stephena Donnelly, który powiedział, iż w przyszłym tygodniu, podjęta zostanie ostateczna decyzja i ustalone zostaną grupy priorytetowe, a te, zaszczepić się będą mogły, jako pierwsze.

Wciąż nie ma potwierdzenia słów wicepremiera Varadkara, czy, jak zapowiadał wcześniej, zaszczepi się w pierwszej kolejności, a i zrobi to w obecności kamer oraz dziennikarzy. Z tym jednak może nie być kłopotu, bo takich obietnic, Leo Varadkar zazwyczaj dotrzymywał, a że lubi pokazywać swój nagi tors, prawdopodobnie zaprosi wielu przedstawicieli prasy, by ów moment uwiecznili.

Bogdan Feręc

Źr: The Times/Irish Times/Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij
Gdzie jest grypa?
AIB ogłasza redukcj
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian