W kraju rośnie aktywność skrajnej prawicy i nacjonalistów

Ostanie kilka tygodni ujawniło, że w Irlandii, znacznie wzrosła aktywność grup skrajnie prawicowych, a słyszy się też o większej ilości działań osób związanych organizacjami nacjonalistycznymi.

Faktem tym zaniepokojone są władze kraju, ale i Garda, która podjęła decyzję, iż monitorować będzie takie zachowania. Aktywność skrajnych prawicowców wyszła na światło dzienne podczas protestów, jakie miały miejsce w Dublinie, a były sprzeciwem wobec nakładanych ograniczeń. Przedstawiciele Gardy dodają także, że w ostatnich tygodniach, wielu prawicowych ekstremistów pojawiało się na wiecach, które organizowane były także w innych miastach.

Również zamieszki podczas ulicznych manifestacji, łączy się z działalnością skrajnie prawicowych grup, a Garda, rozpoczęła sprawdzanie kontaktów osób, które zatrzymane lub zidentyfikowane zostały podczas ulicznych rozrób. Dzieje się tak w przypadku kontrdemonstracji, jakie obserwowane były w Dublinie, a korzysta się z dostępnych materiałów wideo, w tym monitoringu ulicznego oraz nagrań z kamer w firmach, ale do identyfikacji osób, używa się również materiałów, które zamieszczone zostały w internetowych serwisach z filmami.

Garda twierdzi, że grupy uważane za skrajnie prawicowe i nacjonalistyczne, swoją aktywność ujawniają najczęściej podczas dużych ulicznych manifestacji, ale, nie organizują jeszcze swoich marszy, jednak ośmielone brakiem działań policji, wkrótce mogą doprowadzić  także do tego. Funkcjonariusze chcieliby przeciwdziałać takim wydarzeniom, co spowodowało ich działania kontrolno-nadzorcze.

Jedną z grup, która wzięta została pod lupę jest Generation Identity, która już wcześniej, znana była irlandzkiej policji, a i ustalono w trakcie działań policyjnych, że członkowie tej organizacji, wysyłani byli na kontynent, gdzie szkolili się na specjalnie dla nich przygotowanych obozach, do walki wręcz, w umiejętności posługiwania bronią białą, a także pokazywano im metody posługiwania się z pozoru niewinnymi narzędziami.

Irlandzkie siły bezpieczeństwa mówią, a nie jest to wyłącznie Garda, iż:

– To mały, ale rosnący problem. Wydaje się, że może to wymknąć się spod kontroli i wkrótce będziemy mogli patrzeć na bardzo poważne obrażenia wśród protestujących lub ich przeciwników.

Garda zaznacza, że jej działania, skoncentrują się teraz na takich właśnie grupach, które są w aktywnym rozpracowaniu śledczych, a ma to związek z kolejnymi covidowymi manifestacjami sprzeciwu wobec nakładania ograniczeń na mieszkańców Irlandii, jakie planowane są w najbliższych tygodniach. Policjanci dodają, że chcą zapewnić bezpieczeństwo demonstrantom, którzy swoje niezadowolenie, wyrażają w sposób pokojowy.

Bogdan Feręc

Źr: Garda/The Irish Times

Polska-IE: Udostępnij
Szefowa Sinn Féin s
Każą szczepić, al
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian