W irlandzkich domach pojawiają się już choinki

Pierwszy tydzień listopada to w Irlandii początek sezonu przygotowań do świąt Bożego Narodzenia, a te, są tutaj czasem wyjątkowym i dla niektórych osób magicznym.

Właśnie wczoraj, wykorzystując czas wolny, niektórzy Irlandczycy, poświęcili swój czas na zmianę dekoracji i miejsce dyń oraz straszydeł, zajęły choinki oraz inne bożonarodzeniowe ozdoby. Są rodziny, które tradycyjnie już w pierwszym dniu po Halloween ustawiają choinki, ale wielu tradycjonalistów robi to w pierwszym tygodniu listopada, hołdując przyzwyczajeniom wyniesionym z domów rodzinnych.

Pytani o takie zachowania, odpowiadają najczęściej, że drzewka dlatego ustawiają, gdyż chcą już teraz poczuć atmosferę świąt, a poza tym, bardzo je lubią. Cześć z osób, które pytano o tak wczesną porę ustawiania świątecznych ozdób, odpowiadało również, że lubią widok odświętnie ubranego domu, a salon nabiera wtedy całkiem innego charakteru.

Świąteczne ozdoby pojawiają się teraz głównie wewnątrz domostw, a z biegiem czasu, strojone są też fasady budynków oraz ogrody i podwórka. Niektórzy Irlandczycy w czyn wprowadzają też powiedzenie: „Once Halloween is over, it’s the start of Christmas”, co oznacza, że wraz z końcem Halloween, zaczynają się święta Bożego Narodzenia.

Jest w tym dużo prawdy, bo właśnie w tym tygodniu, do sklepów zacznie trafiać bożonarodzeniowa oferta i handlowcy, chociaż ograniczeni pandemicznymi zakazami, przygotowują się do świąt. Najwięcej zmian zobaczymy w tym tygodniu u sprzedawców artykułów spożywczych, ale i wszystkich tych, którzy nadal mogli pozostawić swoje sklepy otwartymi.

Tegoroczne święta, będą też inne, bo złamane cieniem koronawirusa, ale jak widać, część mieszkańców Irlandii, wcześnie wchodząc w okres świąt, chce zapomnieć o trudnym roku i problemach wywołanych wirusem SARS-CoV-2 oraz działaniami dublińskiej elity władzy.

Większość Polaków, z którymi miałem okazję rozmawiać w ostatnich kilku dniach, postąpi jednak odmiennie od zachowań rdzennych mieszkańców wyspy, bo o ile część, głównie tych, którzy są posiadaczami potomstwa mniejszego, ubierze choinki i przystroi domy już w końcówce listopada lub w początkach grudnia, to znakomita większość zrobi to na tydzień przed świętami. Duża grupa Polonusów, w wieku 40+, odda się ubieraniu domów zgodnie z tradycją wywiezioną z Polski, więc na dzień przed lub choinkę ustawi dopiero w Wigilię Świąt Bożego Narodzenia.

Bogdan Feręc

Źr: The Liberal/PA Media

Polska-IE: Udostępnij
Garda molestuje i za
Sinn Féin sprawdza
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian