W Irlandii zjada się najwięcej warzyw i owoców w UE – teoretycznie

Dzienne spożycie owoców i warzyw w przeliczeniu na mieszkańca kraju unijnego, było najwyższe w Irlandii, co podaje Europejski Urząd Statystyczny Eurostat.

Dane opracowane zostały na podstawie badań przeprowadzonych w 2019 roku, a ówcześnie, 33% mieszkańców Irlandii, którzy ukończyli 15 roku życia, deklarowało, że spożywali przynajmniej 5 porcji owoców i warzyw każdego dnia. To ponad 1/3 z całej populacji kraju i co istotne, Irlandia wyprzedziła pod tym względem wszystkie inne kraje europejskie.

Na drugim miejscu znalazła się Holandia i 30% osób spożywało tam codziennie przynajmniej 5 porcji owoców i warzyw, a następna była Dania i 23% jedzących często owoce oraz warzywa. Do państw z najwyższym dziennym spożyciem owoców i warzyw zaliczono również Francję, a tam 20% takie właśnie jada. Polska uplasowała się nieco poniżej unijnej średniej, natomiast najniższe spożycie dzienne warzyw i owoców odnotowano na Litwie, w Bułgarii i na Łotwie.

Dane zebrane były przez Eurostat za pomocą kwestionariuszy do samodzielnego wypełnienia, co może nieco zaburzać prawdziwy obraz sytuacji, a wskazuje na to wypowiedź irlandzkiej specjalistki.

Konsultantka ds. żywienia Paula Mee jest wyraźnie zaskoczona danymi, bo badania prowadzone bezpośrednio w Irlandii, wskazują na coś całkiem innego. Pani Mee dodała, że dane Eurostatu, sprzeczne są z informacjami, jakie zbierane są na wyspie. Irlandzkie badania mówią, że w kraju, spożywa się pomiędzy dwoma a czterema posiłkami złożonymi z warzyw lub owoców, czyli rozbieżność jest raczej duża.

*

Cóż, jeżeli Irlandczycy zaliczą do warzyw frytki, a przecież robione są z ziemniaków, więc z warzyw i tarty owocowe, to może i mówią prawdę, ale taką trochę połowiczną.

Bogdan Feręc

Źr: Eurostat / The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Sklepy zaczynają si
Wiara czyni cuda. Po
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська