W Irlandii zaczyna brakować brykietów torfowych

Nagły powrót zimy spowodował ponowne duże zainteresowanie zakupem opału, ale jak w przypadku brykietów torfowych, zaczyna ich brakować.

Bord na Móna nie jest w stanie obecnie dostarczyć odpowiedniej ilości brykietów torfowych i to pomimo kontynuowania produkcji. Wcześniej, irlandzka firma, która od lat zajmuje się wydobyciem i przetwarzaniem torfu do celów grzewczych, informowała, że jest w złej sytuacji finansowej i stopniowo, ale wygaszać będzie produkcję.

Niedobory krajowego torfu obserwowane są w całym kraju, a sytuację ratuje obecnie import tego paliwa, które przywożone jest z Estonii, Skandynawii, Niemiec, Czech i Litwy.

Zakład przetwarzania torfu na brykiet znajduje się w Derrinlough w hrabstwie Offaly i jest to ostatnia fabryka w kraju, należąca do Bord na Móna, zajmująca się prasowaniem torfu. Wpływ na braki krajowej produkcji ma obecnie decyzja z zeszłego miesiąca, kiedy zadecydowano, że półpaństwowe przedsiębiorstwo, zmniejszy produkcję.

Plany na nadchodzące lata, także nie są ciekawe, ponieważ do 2024 roku, Bord na Móna, całkowicie wygasi produkcję torfu.

Największa ilość torfowisk znajduje się w Longford, Westmeath, Kildare i Offaly, skąd do zakładu przetwórczego Bord na Móna, trafia torf do brykietowania. W wymienionych miejscach wciąż jest ok. 200 000 akrów czynnych torfowisk, które z całą pewnością, sprostałyby zapotrzebowaniu na wyższe zapotrzebowanie na to właśnie paliwo.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Facebook blocks post
Prawie 12 000 osób
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian