W Irlandii wzrosną stopy procentowe kredytów?

W świetle zapowiedzi Europejskiego Banku Centralnego wydaje się to nieuniknione, a ewentualne podwyżki odczują najbardziej osoby, które spłacają kredyty hipoteczne.

Jak zapowiedziała szefowa Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde, instytucja, którą kieruje, zamierza podnieść stopy procentowe, co oznacza, że takie decyzje powinny podjąć również krajowe Banki Centralne. To z kolei staje w sprzeczności ze wcześniejszym oświadczeniem Banku Centralnego Irlandii, a ten zapowiadał, że nie przygotowuje się do poniesienia stóp oprocentowania.

Ważne jest jednak to, że znacznie w ostatnim okresie spadła rentowność europejskich obligacji, co każe prawdopodobnie podjąć decyzję, by stopy procentowe, zostały podniesione. Wpływ na tę decyzję będzie miała także inflacja w Europie, która znacznie wzrosła.

Jeżeli Europejski Bank Centralny i Bank Centralny Irlandii, podejmą tę decyzję, to wpłynie ona na większość kredytobiorców, chociaż najbardziej odczuje to nieco ponad 60% kredytobiorców, którzy zaciągnęli pożyczki hipoteczne o zmiennych stopach opodatkowania lub kombinacjach oprocentowania. Nie wiadomo jeszcze, w jakiej wysokości oprocentowanie może być podniesione, ale z prostych wyliczeń wynika, że o ile EBC i BCI podniosą stopy o 1 punkt procentowy, to średnia miesięczna rata za dom może podnieść się w Irlandii o 141 €.

Europejski Bank Centralny powiedział też o inflacji w Unii Europejskiej, a ta jest obecnie na poziomie wysokim, chociaż jeszcze przed trzema laty, trzeba było ją sztucznie podnosić. Obecnie wg EBC, inflacja w strefie euro zaznaczyła się na poziomie 4,1%.

Bank Centralny Irlandii, nie jest jeszcze chętny do udzielenia odpowiedzi, w jaki sposób i o ile zmienią się stopy procentowe w kraju, a informacja ma zostać przekazana po oficjalnej decyzji Europejskiego Banku Centralnego.

Bogdan Feręc

Źr: EBC/Independent/AFP

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Revenue i minister,
Varadkar chce iść
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська