W Irlandii spadała średnia długość życia

Jak dowiadujemy się z najnowszego opracowania OECD, w Irlandii mamy do czynienia ze spadkiem rosnącej do niedawna długości życia.

Jeszcze w 2021 roku średnia oczekiwana długość życia w Irlandii wynosiła 82,4 lata, co daje wynik dłuższy o dwa lata w stosunku do średniej unijnej, jednak po tzw. wybuchu pandemii Covid-19, wszystko się zmieniło.

Jak ujawniono w raporcie, średnia oczekiwana długość życia przed pandemią, obniżyła się w Irlandii o prawie 5 miesięcy. W ocenie statystyków z OECD na Zielonej Wyspie jeszcze przed okresem zakazów i rygorów, średnia statystyczna oczekiwanej długości życia obniżyła się o 0,2 roku, natomiast dla całej Unii Europejskiej spadła o 0,9 roku.

Pokazuje to także, iż śmiertelność podczas Covid-19, nie była aż tak wysoka, jak się wcześniej to przedstawiało, czyli wirus nie okazał się tępiącym ludzkość. Mówią o tym niepełne jeszcze dane porównawcze z końca 2022 roku.

Różnice są też w długości życia pomiędzy kobietami i mężczyznami, bo panowie żyli w 2021 roku średnio krócej od pań o prawie cztery lata, więc 80,5 roku, a kobiety 84,3 roku.

Za najczęstszą, a do uniknięcia przyczyną zgonów w całej Unii Europejskiej jest ta związana z paleniem papierosów, złymi nawykami dietetycznymi, nadmiernym spożyciem alkoholu i niską aktywnością fizyczną, co odpowiada średnio za 35% zgonów.

Zachowania behawioralne, a tzw. podwyższonego ryzyka odpowiadały w 2019 roku w całej UE za 18% niepotrzebnych i przedwczesnych śmierci.

W przypadku Irlandii średnia dla tych zachowań jest niższa od unijnej  ok. 20%, więc o tyle zgonów mniej z tytułu palenia tytoniu, picia alkoholu i niskiej aktywności fizycznej zostało zanotowanych.

W latach 2019-2020 współczynnik umieralności w UE podniósł się ogółem o prawie 17%, natomiast w Irlandii o zaledwie 1%.

W przypadku Zielonej Wyspy zidentyfikowano również problemy zdrowotne, które poprzez ich odpowiednie leczenie nie musiały kończyć się śmiercią, więc w 2020 roku można było uniknąć 1/3 zgonów, gdyby chorzy na raka płuc, niedokrwienność mięśnia sercowego i choroby układu krążenia, doczekały się odpowiedniej reakcji samych pacjentów, jak i służb medycznych.

Irlandzkie przyczyny śmierci dla chorób, które dało się leczyć, były statystycznie niższe w Irlandii, niż w całej Unii, a takie wyniki obserwowane są już na wyspie od ponad dekady.

W kraju najczęstszymi przyczynami zgonów są rak jelita grubego i niedokrwienie serca, a odpowiadają za ponad 40% pojedynczych zgonów możliwych do uniknięcia w 2020 roku.

Bogdan Feręc

Źr. Independent

Photo by Matt Bennett on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Telefony zaufania wc
Okręt Marynarki Woj