W Irlandii są już leki na Covid-19. Czy działają?

Centrum Nadzoru Ochrony Zdrowia poinformowało, że mamy widoczny spadek ilości zakażeń koronawirusem i spadek pozytywnych testów PCR.

To zbiegło się w czasie z pierwszą dostawą leków przeciwwirusowych, jaka dotarła do Irlandii, a jednocześnie z informacją o zakończeniu pracy Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego. NPHET zastąpiony zostanie przez Grupę Doradczą ds. Covid-19, a ta nie będzie miała już takich uprawień, jak kierowana przez dra Tony’ego Holohana, gdyż będzie wyłącznie monitorować sytuację w zakresie zakażeń koronawirusem i będzie mogła doradzać rządowi.

Nowa Grupa ds. Covid-19, nie będzie miała też uprawnień zalecania działań w kwestii nakładania ograniczeń, więc będzie wyłącznie ciałem, które zbierać ma informacje i przekazywać je Departamentowi Zdrowia.

To jednak wcale nie musi być potrzebne, ponieważ rząd Irlandii i firma Plizer potwierdziły, że do kraju dotarła pierwsza partia doustnego leku antywirusowego Paxlovid, który nie leczy choroby Covid, a jak w przypadku szczepionki, zmniejsza ryzyko hospitalizacji i ciężkich postaci choroby, o ile podany zostanie w pierwszych dniach po zakażeniu.

W Irlandii jest obecnie 5000 dawek Paxlovidu, a kolejne dostawy zaplanowane są na następne tygodnie.

Lek firmy Pfizer jest inhibitorem proteazy, czyli blokuje enzym, który wykorzystywany jest przez koronawirusa w celu namnażania. Brak takiej możliwości blokuje natomiast rozwój wirusa w organizmie, więc zmniejsza ryzyko poważnego rozwoju choroby. W zaleceniach, jakie można przeczytać w opisie leku, zawarto informację, iż lek jest najbardziej skuteczny, jeżeli poda się go w okresie od 3 do 5 dni po zakażeniu.

*

To mamy już pełny zestaw, czyli szczepionkę, która prawie chroni przed ciężkimi postaciami choroby i hospitalizacją, ale i lek, który chroni jakoby przed ciężkimi postaciami choroby i hospitalizacją, ale nie leczy i trzeba zdążyć z jego podaniem. W innym przypadku, czyli po 5 dniach od zakażenia, może nie działać. Ciekawe, czy te półśrodki się sumują, więc szczepionka i lek dają prawdziwą ochronę przed ciężkimi postaciami choroby i hospitalizacją?

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Pakiety wielkanocne
Rada Hrabstwa chce c
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська