W Irlandii powstanie duża farma wiatrowa

Irlandzki deweloper, który współpracuje z gigantami energetycznymi z Francji i Hiszpanii, zaproponował wybudowanie dużej farmy wiatrowej w okolicach Dublina.

Wniosek o wydanie pozwolenia na budowę farmy wiatrowej w Cailleach, a dokładnie 13 od wybrzeży hrabstw Dublin i Wicklow złożony został już do Departamentu Mieszkalnictwa, a o ile pozwolenie zostanie wydane, następnym krokiem będą starania o takie samo zezwolenie, które musi wydać An Bord Pleanála.

Ze wstępnych wyliczeń wynika, że koszt budowy wyniesie ok. 3 miliardy euro, jednak to tylko szacunki, więc pełna realizacja projektu, może być nieco droższa.

Wybrano też dokładną lokalizację farmy, a stanąć ma w okolicy Bray Head. Co ważne, miejsce nie zostało wybrane przypadkowo, a poprzedzone zostało badaniami, więc sprawdzono okolicę pod względem ruchu jednostek pływających oraz możliwości technicznych i oczywiście, jak to nazwano w komunikacie, warunków zewnętrznych, czyli poziomu natężenia wiatru.

Podczas budowy morskich farm wiatrowych istotne jest, by wiatr, nie był zbyt silny, a to za sprawą wytrzymałości konstrukcji, która narażona jest na różne warunki atmosferyczne, w tym temperaturę, siłę samego wiatru, a także na fale morskie, przede wszystkim podczas sztormów.

Realizacją projektu zajmie się międzynarodowa spółka Ocean Winds, a reprezentująca udziałowców EDP ​​Renováveis z Hiszpanii i Engie SA z Francji. Jeżeli projekt uzyska akceptację i wszelkie potrzebne zezwolenia, to jego realizacja, może rozpocząć się już jesienią tego roku, chociaż mówi się, że może być to początek roku przyszłego.

Po pełnym uruchomieniu elektrowni wiatrowej, będzie ona miała zdolność zasilenia energią elektryczną hrabstw Dublin oraz Wicklow, a nadprodukcja, trafiać będzie od ogólnokrajowej sieci elektroenergetycznej.

Bogdan Feręc

Źr: Sunday Independent

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
(Nie)bezpieczne szpi
Północnoirlandzkie
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian