W Irlandii panuje epidemia kiły
Kliniki chorób przenoszonych drogą płciową alarmują, iż w kraju, odnotowuje się coraz więcej przypadków kiły, a ta występuje coraz częściej u młodych kobiet.
W związku z tym władze medyczne Republiki Irlandii ogłosiły w całym kraju epidemię kiły, a ilość przypadków przekroczyła już tę sprzed pandemii koronawirusa, czyli z całego 2019 roku. Specjaliści z zakresu chorób układu moczowo-płciowego twierdzą, że wykryte przypadki, mogą być jedynie wierzchołkiem góry, gdyż ze względu na ograniczony dostęp do usług medycznych, wiele osób może być jeszcze niezdiagnozowanych.
Wzrost zakażeń kiłą w Irlandii obserwowany był już od jakiegoś czasu, zanim w kraju ogłoszona została epidemia tej choroby.
Konsultant z zakresu chorób układu moczowo-płciowego dr Aisling Loy ze szpitala St. James powiedziała, iż wszystkie przypadki, w których podejrzewa się zakażenie kiłą, „traktowane są priorytetowo”, a jak podkreśliła, wiele przebiega prawie bezobjawowo i bezwiednie, chorobę można przekazać innym osobom.
Kiła ma specyficzny przebieg, gdyż jej objawy mają formę przejściową, więc okresowo występuje wysypka lub niewielkie owrzodzenie, a te dosyć szybko znikają i choroba rozwija się w utajeniu. Przebieg choroby można pomylić też z objawami łagodnej grypy, ale nasila się również wypadanie włosów oraz powiększają się węzły chłonne. Sama kiła może mieć jednak daleko idące konsekwencje, ponieważ przenoszona jest na inne części i organy ciała, a nawet może być przekazana płodowi i powodować poważne skutki, również wady rozwojowe, ale prowadzić także do obumarcia płodu.
Kiłę po zaniku pierwszych objawów, rozpoznać może wyłącznie specjalistyczne badanie.
Statystycznie rzecz ujmując, 90% wszystkich krajowych infekcji kiłą dotyczy mężczyzn, w tym 60% homoseksualnych, ale w ostatnich miesiącach odnotowuje się coraz więcej przypadków tej choroby u młodych kobiet, a ilość zdiagnozowanych zakażeń wzrosła z 4 do 9 procent.
Dr Aisling Loy zaleca, aby osoby, które zaobserwowały u siebie, w okolicach narządów płciowych jakieś zmiany chorobowe, nawet te, które już przeminęły, zgłosiły się na bezpłatne badanie i wykonały anonimowy test w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową.
Więcej informacji znajduje się na stronie: https://sh24.ie/
Bogdan Feręc
Źr: SHI/NewsTalk