W Irlandii będzie szczepić wojsko?

Na dzisiejszym posiedzeniu gabinetu omówiony zostanie raport rządowej grupy zadaniowej, która powstała, aby stworzyć plan wdrożenia szczepionki i szczepień.

W raporcie znalazły się rozwiązania, które są planem sprowadzenia, dystrybucji i szczepień na terenie Irlandii, a jednocześnie wskazuje możliwe drogi, jakimi szczepionka może być implementowana w społeczeństwie. W raporcie dużo miejsca poświęcono zagadnieniu samych szczepień, ponieważ istotne jest, aby w możliwie najkrótszym czasie, zaszczepić większość irlandzkiej populacji, co powstrzyma rozwój koronawirusa i powracające jego fale zakażeń.

Raport trafił do rządu już w ubiegłym tygodniu, a stało się to zgodnie z planem, czyli 11 grudnia, a z doniesień wiemy, że określa również sposoby przechowywania i przygotowania szczepionki do podania.

W dokumencie określono jednocześnie, iż na terenie całego kraju, powinny powstać centra szczepień, w których preparat będzie podawany. Tu jednak wyniknął pewien problem, ponieważ uznano, że kraj, nie dysponuje odpowiednio dużą ilością osób, które mogłyby podawać szczepionki. Zaproponowano więc, by o czasowy powrót do pracy poprosić emerytowanych lekarzy i pielęgniarki, czyli osoby, które wcześniej, miały uprawnienia do podawania zastrzyków. O pomoc w przeprowadzeniu ogólnokrajowej akcji szczepień poproszeni zostać mają także lekarze rodzinni oraz farmaceuci, głównie, jako personel pomocniczy.

Z raportu wynikać ma jednak, że i ta grupa nie będzie na tyle silna, by szybko poradzić sobie ze szczepieniami, a rząd zastanowi się, czy nie będzie właściwym działaniem, aby włączyć do akcji wojskowy personel medyczny. W tym kontekście zaproponowane ma być również utworzenie wojskowych mobilnych punktów szczepień, co będzie dodatkowym elementem przyspieszającym cały proces.

Rządowa grupa zadaniowa składa się z przedstawicieli Department of Health, the Health Service Executive (HSE), the Office of the Government Chief Information Officer, the Office of Government Procurement, IDA Ireland, the Department of Enterprise, Trade and Employment and the Department of the Taoiseach, wraz z doświadczonymi osobami w dziedzinie logistyki.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie/PA Media

Polska-IE: Udostępnij
Tanich mieszkań nie
Po powrocie do Irlan
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian