W Irlandii będzie bezpłatna antykoncepcja. Wstrzymaj się z ciążą

Program darmowej antykoncepcji w Irlandii, zaczyna nabierać kształtów, a już wkrótce może stać się rzeczywistością, gdyż przeszedł pierwsze prace w Seanad.

Rząd popiera plany wprowadzenia bezpłatnej antykoncepcji dla kobiet w wieku od 17 do 25 lat, co stanie się realizacją nowej strategii zaproponowanej przez Partię Zielonych. W założeniach uniwersalny program antykoncepcji, sfinansuje rząd, a umożliwi dostęp do środków antykoncepcyjnych osobom, których nie stać na rozwiązania płatne.

O kolejnym kroku poczynionym w ramach przygotowania do wprowadzenia tej ustawy poinformował wiceminister ds. zdrowia Frank Feighan, który jest zdania, iż rząd skupiając się na osobach młodszych, najbardziej narażonych na niechciane ciąże, pomoże to w ich ograniczeniu.

Zwolennikiem tego programu jest też minister zdrowia Stephen Donnelly, który rozważa obecnie harmonogram wprowadzenia całego systemu w życie. Minister Donnelly spotkał się w tej sprawie ze Stowarzyszeniem Planowania Rodziny, a także zapowiedział, że włączy ich przedstawicieli do prac grupy zadaniowej ds. zdrowia kobiet, co potwierdził rzecznik rządu.

Wiceminister Feighan powiedział również, że tok prac został nieco zakłócony i te są opóźnione, ale konieczne stało się wcześniejsze ustalenie priorytetów, co związane było i jest z Covid-19. Rozszerzenie programu darmowej antykoncepcji na grupę wiekową 17-25 lat, jest również wykonaniem zaleceń Komisji Oireachtas ds. Ósmej Poprawki oraz Zgromadzenia Obywatelskiego, które wcześniej dały zielone światło na liberalizację prawa aborcyjnego w Irlandii.

Na ciekawą wypowiedź pozwoliła sobie Dr Lorraine Nolan, szefowa irlandzkiego organu regulacyjnego medycyny, która stwierdziła, że powinno się poczekać z zajściem w ciążę, jeżeli planuje się poddać szczepieniu przeciwko Covid-19. Nie powinno się też rozpoczynać leczenia bezpłodności, dodała dr Nolan i to wszystko w ramach zapewnień, że szczepionki są bezpieczne.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Health/Gov.ie/Independent

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian