W Europie rozprzestrzenia się ptasia grypa

W całej Europie notuje się znaczny wzrost przypadków ognisk ptasiej grypy, a choroba rozprzestrzenia się z coraz większą prędkością.

Ogniska, jakie zostały potwierdzone Europie, odnotowano już we Francji, Holandii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Belgii, Danii, Irlandii i Szwecji oraz w Chorwacji, Słowenii, Polsce, ale też w Rosji, Kazachstanie i Izraelu. Doprowadziło to do wydania nakazu likwidacji ponad 1,6 mln ptaków, przede wszystkim kurczaków i kaczek.

Przemysł drobiarski z dużymi obawami patrzy na rozwój sytuacji, bo ta, zaczyna robić się niebezpieczna, a o ile nie uda się jej opanować, może to doprowadzić do załamania tej gałęzi przemysłu w Europie.

Również w Irlandii odnotowano już kilka przypadków ptasiej grypy, a wtedy, właściciele stad otrzymali nakaz ich likwidacji, natomiast kurniki, poddane zostały dezynfekcji. W Republice ptasia grypa nie rozwinęła się jeszcze do niebezpiecznych rozmiarów, a gospodarstwa hodowlane i przetwórcze, są pod stałym nadzorem Irlandzkiej Inspekcji Weterynaryjnej, jednak i tu spodziewać się należy wzrostu ilości przypadków rozwoju ptasiej grypy, co spowodowane będzie przede wszystkim przez dziko żyjące ptactwo, które migruje w cieplejsze rejony na południu kontynentu.

Szczepem ptasiej grypy, który szaleje w Europie jest H5N8, a ten sam, zdziesiątkował stada na przełomie lat 2016/17. W niektórych państwach odkryto również inne szczepy i były to H5N5 oraz H5N1. Ten ostatni jest jednym z najniebezpieczniejszych, bo przenosi się na ludzi, więc może powodować problemy zdrowotne, również w naszych organizmach.

Część państw europejskich, zaczęło zastanawiać się nad wprowadzeniem zakazu eksportu oraz importu drobiu, jak zrobiły to już teraz Chiny, które wstrzymały import kurczaków z kilku regionów Rosji, o czym poinformowała agencja TASS.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Polska-IE: Udostępnij
Ostatnia chwila na w
Czarny Piątek nie t
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian