W Dublinie powstanie nowa elektrownia

Zapowiedź budowy nowej elektrowni w Dublinie, przyszła w chwili, kiedy kraj zmaga się z niedoborami energii elektrycznej, a jednocześnie z potencjalnymi ograniczeniami w dostawach prądu.

Wartość inwestycji sięgnie 150 mln €, a budowa planowana jest w związku ze stale rosnącym zapotrzebowaniem kraju i stolicy na prąd, co podkreśla się w planach budowy. Propozycję wybudowania nowej stacji zasilającej złożyła firma Kilshane Energy, a ta zarządzana jest przez północnoirlandzkiego biznesmena Stuarta Draffina.

Pan Draffin potwierdził natomiast, że chce wybudować w pobliżu dublińskiego portu lotniczego elektrownię zasilaną gazem ziemnym, więc będzie ona zaliczana do czystych źródeł energii.

Sama elektrownia stanie się też pomocna, aby kraj zabezpieczony w prąd, mógł swobodnie przechodzić przez okres, w którym całkowicie zmieniać będzie sposób zasilania, a także przechodził na stosowanie, i to w 100 proc., energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych.

Przez część okresu działania elektrowni w Dublinie, ta będzie wykorzystywana, jako źródło rezerwowe, np. na czas remontów innych elektrowni lub w chwili spadku produkcji energii odnawialnej. Istotne jest również, że rozruch elektrowni gazowej ze stanu uśpienia, trwa znacznie krócej, niż jej odpowiedników węglowych i olejowych, co skraca czas oczekiwania na wznowienie dostaw prądu.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ograniczenie wizyt d
Zimne szkoły to wyl
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська