W. Brytania: Władze ograniczą reklamy niezdrowego jedzenia w telewizji i internecie

Brytyjski rząd zapowiedział w czwartek, że w ramach walki z otyłością wśród dzieci wprowadzi od końca 2022 roku zakaz reklamowania w ciągu dnia niezdrowego jedzenia w telewizji i internecie.

Prawo ma pomóc w walce z otyłością wśród dzieci i wspierać promocję zdrowej żywności. Ograniczenie zakłada zakaz wyświetlania reklam promujących posiłki o dużej zawartości tłuszczu, soli, czy cukru w godzinach 5:30 – 21:00.

Nowe prawo ma obowiązywać wszystkie firmy, zatrudniające powyżej 250 osób, które produkują niezdrowe produkty, co w założeniu ma pomóc chronić mniejsze przedsiębiorstwa.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Obecnie w Wielkiej Brytanii jedno na troje dzieci, kończących szkołę podstawową, ma nadwagę lub jest otyłe. Komplikacje zdrowotne z tym związane kosztują służbę zdrowia 7 mld funtów rocznie.

„Treści, jakie młodzi ludzie widzą w internecie, mają wpływ na ich wybory i nawyki” – tłumaczyła w czwartek Jo Churchill z ministerstwa zdrowia.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Według danych zaprezentowanych przez rząd, prawie połowa wszystkich reklam w telewizji każdego miesiąca w 2019 roku dotyczyła niezdrowego jedzenia.

Plany rządu spotkały się z krytyką ze strony brytyjskiego stowarzyszenia wydawców News and Media Association (NMA), które twierdzi, że nie jest jasny związek pomiędzy reklamami a otyłością u dzieci. „Zamiast walki z otyłością dzieci, to drakońskie prawo zaszkodzi tylko wydawcom mediów, którzy zależą od dochodów z reklam” – skomentowała Sayra Tekin z NMA. 

Polska-IE: Udostępnij
Prawo.pl: od 1 lipca
Pierwszy na świecie
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian