VAT na prąd i gaz będzie obniżony do 9%

Na specjalnym posiedzeniu liderów ugrupowań koalicyjnych i wytypowanych ministrów podjęta została decyzja, że podatek VAT na niektóre nośniki energii zostanie czasowo obniżony do stawki 9%.

Decyzja jest wynikiem spotkania premiera Micheála Martina, wicepremiera Leo Varadkara i ministra środowiska Eamona Ryana, którym towarzyszyli minister finansów Paschal Donohoe, wydatków Michael McGrath i ochrony socjalnej Heather Humphreys. Najnowsza propozycja wpisuje się w zestaw środków, jakie podejmowane są przez rząd, aby chronić mieszkańców Irlandii w trwającym kryzysie energetycznym.

Jak się okazało obniżka VAT-u na prąd i gaz, może być wprowadzona bez naruszenia przepisów unijnych, chociaż wcześniej gabinet twierdził, że nie ma możliwości obniżenia podatku od towarów i usług w zakresie energetycznym. Kiedy nowe stawki podatku VAT wejdą w życie, obniżą roczne rachunki za prąd o 49 €, natomiast w przypadku gazu będzie to 61 € rocznie.

Osoby o niskich dochodach, które korzystają z zasiłku paliwowego, otrzymają dodatkowe 100 €, jako jednorazową dopłatę do nośników energii, a z tej dotacji skorzysta w kraju ok. 370 000 osób.

Co ważne, decyzja rządu o obniżeniu podatku VAT na prąd i gaz podjęta została po konsultacjach z Radą Europejską, ale będzie to godzić w regulacje unijne. Rząd w Dublinie został jednak poinformowany, iż przepisy mogą być zmienione, aby umożliwić obniżkę podatku VAT na energię elektryczną i gaz.

Gabinet zapowiedział też, że w świetle tej decyzji, zmieniona zostanie ustawa o finansach, więc znowelizowany będzie też budżet krajowy.

Wcześniej rząd rozważał propozycję obniżenia podatku VAT o 1,5%, ale na wszystkie nośniki energii, jednak uznano, że lepiej będzie zrobić to w przypadku głównych nośników, więc prądu i gazu, by w portfelach mieszkańców Irlandii, zostało więcej pieniędzy.

Minister finansów Donohoe i reform McGrath, rozważają też możliwość wprowadzenia podatku od zysków, jakie osiągają firmy energetyczne w Irlandii, a co istotne, Komisja Europejska zezwoliła już państwom unijnym na taki ruch, więc dała zielone światło do tworzenia nowego opodatkowania. Proponuje się, aby podatek od zysków wynosił 10%, co może przynieść irlandzkiemu budżetowi wpływy na poziomie 60 mln €. Tym podatkiem obarczone zostaną również firmy dostarczające tzw. zieloną energię, co zapowiedział minister finansów.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Polish PM talks aid
Minister mieszkalnic
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська