Varadkara miecz Damoklesa*

Naturalną konsekwencją przegranych przez Fine Gael wyborów stanie się analiza klęski, a ni mniej, ni więcej oznacza to, iż Leo Varadkar poddany zostanie ocenie.

Takie głosy pojawiały się już wcześniej i członkowie Fine Gael w skrytości swoich wewnętrznych rozmów mówili, iż trzeba będzie zastanowić się nad przywództwem partii, jeżeli wybory, nie okażą się korzystne dla ugrupowania. Słowa przeciwników programu wyborczego, jaki zaproponowały władze Fine Gael, a i ostatnie lata przewodnictwa Leo Varadkara mogą doczekać się realizacji, bo utrata władzy, jest realna.

Nie można mówić tutaj z całkowitym przekonaniem, iż Varadkar straci pozycję szefa partii, ale ta została mocno osłabiona, więc możliwe są pewne działania, by w najbliższej przyszłości, pozbawić go przywództwa.

Leo Varadkar ma wiele politycznych przymiotów, ma też wielu politycznych sprzymierzeńców, a to jedynie może uchronić go przed całkowitą klęską, więc detronizacją. Można też tutaj powiedzieć, że historia lubi się powtarzać, czyli nie można stwierdzić z całkowitym przekonaniem, że Varadkar jest bezpieczny, a może podzielić przecież los swojego poprzednika, którego to on zepchnął w przepaść politycznego zapomnienia. Tak, tak, mówię tu o sprawie sprzed czterech lat, kiedy Varadkar parł, jak lokomotywa bez hamulców, by rozjechać ówczesnego szefa Fine Gael Endę Kenny’ego.

Kenny stracił ówcześnie fotel lidera, następnie fotel premiera, by zastąpił go nie kto inny, jak Leo Varadkar.

Obaj panowie są w nieco odmiennej sytuacji, gdyż przecież Enda Kenny, nie przegrał wyborów i chociaż bez większości parlamentarnej, to Fine Gael było największym ugrupowaniem w Dáil. Tego o sobie nie może teraz powiedzieć Leo Varadkar, albowiem on wybory przegrał, a członkowie Fine Gael, nie odpuszczą utraty władzy, co jest raczej pewne.

Tym samym kolejne kroki w Fine Gael są łatwe do przewidzenia i wkrótce pojawią się, już wtedy oficjalnie, naciski, by lider odszedł, a o ile sam nie zdecyduje się na ten krok, znajdzie się ktoś, kto Varadkara, zepchnie z tronu, chybotliwego obecnie tronu, bo jedna z jego nóg, została podpiłowana wyborami.

* Miecz Damoklesa – w przenośni: wyrok losu, niebezpieczeństwo, zagrożenie nieubłaganie wiszące nad człowiekiem.

Bogdan Feręc

Polska-IE: Podziel się...
Podwojenie punktów
Mróz nie odpuści
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish