Varadkar zaprasza Brytyjczyków do wstąpienia na łono Unii Europejskiej

Wielka Brytania jeszcze na dobre nie zamknęła za sobą unijnych drzwi, jeszcze nie wyrzuciła do nich klucza, a już pojawiło się zaproszenie, aby ponownie stała się państwem członkowskim.

Wicepremier Leo Varadkar powiedział, że „drzwi są zawsze otwarte” i Wielka Brytania, zawsze może dołączyć do Unii Europejskiej. Varadkar poinformował w ten sposób, że pomimo umowy handlowej, na granicach wiele się zmieni, a to oznacza kontrole celne i nieco dłuższy czas oczekiwania. Z takim zjawiskiem spotkamy się już w najbliższy piątek, kiedy rozpocznie się 2021 rok, a wtedy właśnie nastąpi ostateczne rozstanie.

Już we wtorek rząd zajmie się problematyką graniczną, ale i wsparciem dla sektorów, które najbardziej dotknięte zostaną nowymi regulacjami celnymi. Wtorkowe posiedzenie to także komunikat ministra spraw zagranicznych Simona Coveneya, który poinformuje Radę Ministrów o szczegółach umowy handlowej, jaka przyjęta została przez UE i UK. Ministrowie poinformowani zostaną o kontyngentach bezcłowych i dostawach bezkontyngentowych, ale też o zmianach, w kontrolach celnych na kierunku brytyjskim. Minister Coveney przedstawi też zmiany, jakie dotykać będą przedsiębiorców, w tym zwiększy się ilość dokumentów, jakie wymagane będą w ramach współpracy handlowej z Królestwem.

W tym zakresie rząd informował już firmy współpracujące z gospodarką Wielkiej Brytanii, iż muszą się przygotować na nowe regulacje, a i wybrać, czy same zajmą się przygotowywaniem dokumentacji granicznej, czy wyznaczą do tego specjalistyczne firmy.

Największe zmiany dotyczyć będą żywności pochodzącej z produkcji zwierzęcej i roślinnej, bo każdy taki transport, w obu kierunkach, musi być rejestrowany, a nadzór nad nowym systemem weźmie Departament Rolnictwa. Od 1 stycznia zacznie działać na pełną skalę system TRACES, w którym znajdują się też procedury i wytyczne w zakresie wymiany handlowej żywności.

Minister Coveney podzielił się też swoimi przemyśleniami na temat wyjścia Brytyjczyków z Unii Europejskiej i uważa, że źle się stało, iż nasi wschodni sąsiedzi opuścili blok, ale ma nadzieję, że kiedyś, ponownie będziemy razem. Szef resortu spraw zagranicznych ma również nadzieję, że same rozmowy brexitowe, nie zakończą się 1 stycznia 2021 roku, ponieważ potrzebne są dyskusje na temat granicy na irlandzkiej wyspie, procesie pokojowym, cłach i o jednolitym rynku. Coveney dodał, że dokument brexitowy, nie reguluje wielu kwestii, więc potrzebne są dalsze ustalenia.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie/Independent

Polska-IE: Udostępnij
Płaca minimalna a m
Turystyka utraciła
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian