Varadkar zapowiada stanowcze postępowanie z bezrobotnymi

Premier Leo Varadkar wysłał jasny sygnał do osób, które pobierają zasiłki pandemiczne, a odmawiają powrotu do pracy, że w takim przypadku, spotkają się z poważnymi konsekwencjami.

Osoby, które odmawiają powrotu do pracy, powinny liczyć się z możliwością obniżenia im zasiłku pandemicznego do standardowej kwoty zasiłku dla bezrobotnych, a nawet z zawieszeniem świadczenia na stałe lub okresowo, jeżeli będą uchylać się od obowiązku powroty do pracy w sposób rażący.

Z słów premiera wynika również, że już w przyszłym tygodniu gabinet zajmie się sprawą zasiłków, które przekraczają obecnie wcześniejsze zarobki, „bo to niesprawiedliwe, aby przebywając na zasiłku, mieć lepsze warunki, niż świadcząc pracę”.

Kontrolą ponad 200 000 wniosków o zasiłek pandemiczny, zajmuje się teraz Departament Ochrony Socjalnej, a sprawdza się wnioskodawców pod kątem wysokości zarobków przed 15 marca tego roku. O ile okaże się, iż pandemiczny beneficjent pobierał zasiłek wyższy, niż wynosiły jego wcześniejsze tygodniowe wynagrodzenie, zapewne zobowiązany będzie do zwrotu nadpłaty, co z kolei sugerowała minister zatrudnienia i ochrony socjalnej Regina Doherty.

Bogdan Feręc

Źr: Newstalk

Polska-IE: Udostępnij...
Garda złapała już
Studio Dublin – 22
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish