Varadkar wciąga Fianna Fáil w „ZapponeGate”
Od ostatniej wypowiedzi Leo Varadkara, zaczęło iskrzyć na linii Fine Gael a Fianna Fáil, ale zagranie wicepremiera, ma umniejszyć rolę jego i czekającego na wotum nieufności ministra spraw zagranicznych, rozmywając odpowiedzialność.
Leo Varadkar na konferencji swojego ugrupowania w Trim Castle Hotel w hrabstwie Meath oznajmił, że Kancelaria Premiera, na jeden dzień przed zaopiniowaniem przez rząd kandydatury Katherine Zappone na stanowisko specjalnego wysłannika ONZ do Irlandii, poinformowana została, kto tym właśnie będzie. Również sekretarz generalny premiera Martina, Fraser, miał być poinformowany o kandydaturze Zappone, ale zaprzecza temu minister wydatków i reform z Fianna Fáil Michael McGrath.
Szef resortu wydatków stwierdził, iż nazwisko Katherine Zappone, znalazło się w notatce, którą przed posiedzeniem otrzymała Rada Ministrów, więc dopiero wtedy, pojawiło się nazwisko byłej minister, jako osoby, która objąć ma urząd wysłannika ONZ. McGrath powiedział również, że samo przepraszam, którym próbuje bronić się Varadkar, nie wystarcz, co może oznaczać, że Fianna Fáil, może zażądać kolejnych kroków ze strony ministrów Fine Gael.
Również rzecznik premiera Martina powiedział, iż szef gabinetu, dowiedział się o nominacji z notatki, jaką otrzymał przed posiedzeniem rządu, chociaż sam e-mail, który o tym mówił, dotarł do sekretarza Departamentu Premiera późnym wieczorem w dniu poprzedzającym posiedzenie. Rzecznik premiera dodał, iż wiadomość na poczcie elektronicznej pojawiła się o godzinie 21:24, jednak dopiero rano, w dniu posiedzenia, ta sama wiadomość, pojawić się miła na poczcie elektronicznej Sekretariatu Rządu, więc dopiero wtedy, stała się oficjalną, skierowaną do gabinetu.
Cała awantura wybuchała na dwa dni przed wnioskiem w sprawie wotum nieufności wobec ministra spraw zagranicznych Simona Coveneya, a wniosek postawi na pierwszym posiedzeniu po letniej przerwie Sinn Féin.
Zarówno członkowie Fine Gael, jak i Fianna Fáil, zaniepokojeni są rozwojem sytuacji, a obie strony dodają, że Leo Varadkar, niepotrzebnie podsyca napięcia w koalicji. W samym ugrupowaniu Fine Gael słychać również głosy, iż to bardzo zły moment na rozpoczęcie rozgrywek z Fianna Fáil, a jednocześnie podkreśla się, że przynajmniej minister McGrath, „celnie ripostował” i obalił słowa wicepremiera.
Na spotkaniu członków partii Fine Gael w hrabstwie Meath, Leo Varadkar, Paschal Donohoe i Simon Coveney, przeprosili zebranych za aferę, jaka za ich sprawą pojawiła się w przestrzeni publicznej i doprowadziła do postawienia ministra spraw zagranicznych przed wotum nieufności.
Bogdan Feręc
Źr: Independent